Například v Lednici na Břeclavsku plánují nově zpřístupnit i druhé patro zámku a dětské pokoje, čtyřmi nově upravenými místnostmi se letos pochlubí i zchátralý zámek v Letovicích. „U nás se zase návštěvníci podívají do zámecké zahrady už od dubna, zatímco dříve byla otevřená až v červnu,“ uvedla kastelánka zámku v Lysicích na Blanensku Martina Medková Rudolfová.

Brno dokonce turistům nabízí atrakci zcela novou, od 1. dubna se totiž lidem otvírá podzemí pod Zelným trhem. „Při prohlídce podzemního labyrintu se lidé budou pohybovat šest až osm metrů pod povrchem náměstí, zdolají 212 schodů a prohlédnou si nejen unikátní historické sklepy, ale třeba i dobový šenk, alchymistickou dílnu či trestnici s pranýřem,“ uvedla mluvčí brněnského kulturního centra Jana Fantová.

Kromě novinek se však letošní sezóna nese i v duchu zdražování. Výši vstupného měnily hlavně památky v péči Národního památkového ústavu. Například na zámku v Rájci–Jestřebí na Blanensku či v Miloticích na Hodonínsku zaplatí návštěvníci o deset korun více než loni. Vstupné do zámku v Lednici se prodraží dokonce o třicet korun. „Za vyšší vstupné se však lidem snažíme nabídnout více zážitků,“ podotkl mluvčí památkářů Zdeněk Musil.

Turistům vycházejí vstříc i České dráhy, které od 1. dubna opět otvírají půjčovny kol. V Jihomoravském kraji je lidé najdou ve stanicích Břeclav, Znojmo, Veselí nad Moravou a Hodonín. „Kola je potřeba objednat den předem, vrátit ho však lidé mohou i v jiné půjčovně,“ upřesnila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Blanensko:
Zámek Boskovice
Místo: Boskovice
Vstupné: základní 90 Kč, zlevněné 55 Kč
Boskovický zámek otvírá brány veřejnosti až 23. dubna. Návštěvníci se kromě prohlídek dočkají i šermířských vystoupení, projížděk na ponících či paintballové střelnice. V hlavní sezoně pak zámek nabídne například noční kostýmované prohlídky. (le)
Blanensko:
Zámek Kunštát
Místo: Kunštát
Vstupné: dospělí 90 Kč, zlevněné 60 Kč, rodinné 240 Kč
Zajímavostí letošní turistické sezony bude v Kunštátě výstava připomínající poslední šlechtický rod na kunštátském panství, říšská hrabata Coudenhove-Honrichs. Expozice bude přístupná veřejnosti od června v zámeckém skleníku. (le)
Blanensko:
Zámek Letovice
Místo: Letovice
Vstupné: základní 70 Kč, zlevněné 40 Kč
Letovický zámek, který si lidé procházejí sami bez průvodce, nabídne letos čtyři nově opravené místnosti. Památka bude přístupná už o tomto víkendu, v dubnu bude otevřená o víkendech a na Velikonoční pondělí, od května do října pak denně. (taz)
Blanensko:
Zámek Lysice
Místo: Lysice
Vstupné: trasa A – 1. patro zámku – dospělí 90 Kč, důchodci 70 Kč, děti a studenti
60 Kč
Zámecký park bude přístupný už v dubnu, zatímco dřív se do něj lidé dostali až v červnu. Chybět nebudou tradiční akce jako noční kostýmované prohlídky zámku, jarmark, koncerty či výstavy. (le)
Blanensko:
Zámek Rájec
Místo: Rájec-­Jestřebí
Vstupné: malý okruh – dospělí 80 Kč, důchodci 60 Kč, studenti 50 Kč
Novinkou letošní sezony je úprava pokojů v prvním patře zámku. Ložnice, jídelna či různé salonky budou od poloviny května vypadat stejně jako v osmdesátých letech devatenáctého století, kdy zámek vlastnili Salmové. (le)
Brněnsko:
Mohyla Míru
Místo: Prace
Vstupné: dospělí 86 Kč, důchodci 65 Kč, studenti 43 Kč
Výjimečnou příležitostí k návštěvě památníku padlých v bitvě u Slavkova bude Muzejní noc, která připadá na 14. května. Zazní tam klasická i vážná hudba v podání sboru Mladost. Speciální program s ohňostrojem organizátoři připravili i na 28. října. (taz)
Brněnsko:
Památník písemnictví
Místo: Rajhrad
Vstupné: plné 70 Kč, důchodci 53 Kč, studenti 35 Kč
Při návštěvě Památníku písemnictví na Moravě lidé obdivují rozsáhlý areál benediktinského kláštera, kterému mniši vrací jeho původní krásu. Do 28. srpna tam je přístupná expozice Alois a Robert Musilové a podzimní výstava Pohádky a pověsti. (taz)
Brněnsko:
Hrad Pernštejn
Místo: Nedvědice
Vstupné: plné vstupné od
120 Kč, zlevněné od 80 Kč
Jarním lákadlem budou tradiční Velikonoce na Pernštejně, kterým tentokrát nebude patřit jen víkend velikonoční, ale i sobota a neděle o týden dřív. V programu letošní sezony nebude chybět ani vánoční jarmark či další tradiční akce. (taz)
Brněnsko:
Klášter Porta Coeli
Místo: Předklášteří u Tišnova
Vstupné: dospělí 45 Kč, důchodci 34 Kč, studenti 23 Kč
Areál kláštera Porta Coeli je otevřený celoročně. Kromě sester cisterciaček tam sídlí i Podhorácké muzeum, které připravilo například výstavu Svět mužů, věnovanou mužským povoláním a koníčkům. Přístupná bude od 14. května do 18. září. (taz)
Brno:
Brněnské podzemí
Místo: Brno
Vstupné: základní 150 Kč, zlevněné 75 Kč
Nově otevřená prohlídková trasa vedoucí historickými sklepy pod Zelným trhem je jedním z hlavních lákadel této sezony v Brně. V labyrintu chodeb si lidé prohlédnou nejen podobu unikátních sklepů, ale i alchymistickou dílnu či středověký šenk. (taz)
Brno:
Hrad Špilberk
Místo: Brno
Vstupné: expozice, rozhledna a kasematy – základní 160 Kč, zlevněné 90 Kč
Hrad je přístupný celoročně, letos začala rekonstrukce jeho Jižního křídla. Kromě stálých expozic nabízí také řadu výstav. Výjimečný program je připravený například na 12. června, kdy se tam bude slavit Den císaře Františka II. (taz)
Brno:
Hrad Veveří
Místo: Brno
Vstupné: základní 60 Kč, zlevněné 40 Kč
Jeden z nejrozsáhlejších a nejzanedbanějších hradních areálů v České republice se postupně daří opravovat, letos se návštěvníci dočkají například nově opraveného mostu. Vedení památky tuto sezonu láká také na výstavu Příběh hradu Veveří. (taz)
Břeclavsko:
Zámek Lednice
Místo: Lednice
Vstupné: základní vstupné od 150 Kč, zlevněné od 80 Kč
Od poloviny května plánuje zámecká správa v Lednici zpřístupnit druhé patro zámku, kde bude k vidění výstava loutek Milana Knížáka. Návštěvníci by se nově mohli podívat i do dětských pokojů s nainstalovaným dobovým vybavením. (taz)
Břeclavsko:
Zámek Mikulov
Místo: Mikulov
Vstupné: základní 100 Kč, zlevněné 50 Kč, rodinné vstupné 200 Kč
Zájemce zaujme výstava vědeckých přístrojů z mikulovského piaristického gymnázia, které letos slaví 380. výročí založení. Lidé uvidí matematické, astronomické i fyzikální přístroje patřící k nejvzácnějším v republice. (taz)
Břeclavsko:
Zámek Valtice
Místo: Valtice
Vstupné: dospělí 40 Kč, zlevněné vstupné 20 Kč, rodinné vstupné 100 Kč
Valtický zámek v tomto roce zpřístupní dvě nové místnosti. Ve větší bude knihovna, zámku se totiž podařilo dohledat původní knihovní fond čítající jedenáct set svazků. V menší místnosti pak bude lovecký salonek. (taz)
Hodonínsko:
Hradiště Mikulčice
Místo: Mikulčice
Vstupné: bez průvodce 20 Kč, dospělí s průvodcem 60 Kč, zlevněné vstupné s průvodcem 30 Kč, 1. dubna vstup zdarma
Hradiště letos oslaví jedenapadesátou prohlídkovou sezonu. Pro návštěvníky s čísly 1000, 3000, 6000, 12 000 a 18 000 si proto tamní průvodci připravili malou pozornost. (taz)
Hodonínsko:
Zámek Milotice
Místo: Milotice
Vstupné: dospělí 90 Kč, zlevněné vstupné 70 Kč
Milotický zámek letos spustil nové webové stránky, které přehledně představují zámek i jeho okolí. Velkým lákadlem zůstávají i letos kostýmované prohlídky, díky kterým se hlavně děti lépe vžijí do atmosféry, která na zámku kdysi panovala. (taz)
Hodonínsko:
Mlýn Kuželov
Místo: Kuželov
Vstupné: základní 50 Kč, zlevněné 25 Kč
Větrný mlýn spravuje brněnské technické muzeum. Od loňska je národní kulturní památkou. Unikát, který umí dodnes namlít všechny druhy mouky, je v dubnu, květnu a říjnu otevřený jen o víkendech. Od června do září pak celý týden kromě pondělka. (taz)
Vyškovsko:
Zámek Bučovice
Místo: Bučovice
Vstupné: dospělí 80 Kč, zlevněné 60 Kč, rodinné vstupné 200 Kč
Ani v této sezoně nebudou v Bučovicích chybět tradiční akce, jako je košt vína a noční kostýmované prohlídky. Chystá se i obléhání zámku švédskými vojsky. Některé z místních restaurací budou při této příležitosti možná servírovat dobová jídla. (maf)
Vyškovsko:
Zámek Slavkov
Místo: Slavkov u Brna
Vstupné: okruh celým prvním patrem – dospělí 160 Kč, zlevněné 110 Kč, rodinné vstupné 410 Kč
Ve Slavkově u Brna na tuto turistickou sezonu připravili jedenadvacet výstav nebo rockový festival Hradologie, kde vystoupí Kamil Střihavka nebo Dan Bárta. Zámek bude pro turisty otevřený až do 14. prosince. (maf)
Znojemsko:
Hrad Bítov
Místo: Bítov
Vstupné: dospělí 120 Kč, snížené 80 Kč, rodinné 285 Kč
Návštěvu hradu zpestří lidem střelba z luku, kterou si vyzkoušejí na nádvoří. O prázdninách navíc hrad rozezní dobová hudba, která bude součástí prohlídek. Lidé se dočkají i nového parkoviště pro dvacet autobusů a sto padesát aut, jehož stavba se chystá. (taz)
Znojemsko:
Rotunda sv. Kateřiny
Místo: Znojmo
Vstupné: 90 Kč
Prohlídky vzácné románské rotundy svaté Kateřiny ve Znojmě bude i letos určovat mikroklima v interiéru stavby. Bude přístupná pouze za příznivých podmínek každý den kromě pondělka od devíti hodin ráno do pěti hodin odpoledne, vstup do památky vždy patnáct minut po každé celé hodině. (taz)
Znojemsko:
Slovanská epopej
Místo: Moravský Krumlov
Vstupné: dospělí 100 Kč, zlevněné 60 Kč
Milovníci díla Alfonse Muchy mají letos na dlouhou dobu poslední možnost prohlédnout si jeho slavnou Slovanskou epopej na zámku v Moravském Krumlově. Musí se však smířit s tím, že k vidění je tam jen patnáct z dvaceti pláten. Pět z nich je totiž už v Praze. (taz)
Znojemsko:
Zámek Vranov
Místo: Vranov nad Dyjí
Vstupné: dospělí 120 Kč, zlevněné 80 Kč, rodinné 320 Kč
Návštěvníky zámku ve Vranově nad Dyjí potěší výstava s názvem Dámský salon ve šlechtických sídlech, která přiblíží život dam od konce osmnáctého do začátku dvacátého století. Na červenec a srpen připravuje kastelán hradu také výstavu moderního umění. (taz)