Už od čtyř hodin ráno proudily na letiště tisíce poutníků. „Kdybychom přišli na poslední chvíli, zůstali bychom daleko od papeže. Chci vše zažít od začátku do konce,“ zdůvodnil jedenašedesátiletý Josef Herzig.

Půl hodiny před armádním speciálem s papežem přistálo v Tuřanech letadlo s českým prezidentským párem, pak se v Brně rozezvučely zvony a z hradu Špilberk se ozvala salva z děl. Za chvíli už Benedikt XVI. zdravil davy lidí z papamobilu.

Přílet letadla a cesta papamobilem: fotogalerie zde

Na pódiu papeže přivítal brněnský biskup Vojtěch Cikrle. „Přicházíte z Říma, kde svatí Petr a Pavel a s nimi řada dalších hlásali Krista. Brněnská katedrála je zasvěcena dvojici těchto velkých apoštolů. Vaše Svatosti, vítejte tedy doma,“ těmito slovy uvedl Svatého otce Cikrle a předal mu svůj dar. Kopii křížku z devátého století. Na oplátku dostal kalich a takzvanou patenu, talířek na hostii.

Nedělní ráno na tuřanském letišti: fotogalerie zde

Benedikt XVI. pak česky pozdravil účastníky mše. V následujícím kázání zdůrazňoval téma naděje, kterou symbolizovala i jedenáctimetrová kotva v areálu. „Česko je, stejně jako další státy, v kulturní situaci, která je často radikální výzvou pro víru, a tedy i pro naději,“ přednáší papež v italštině svůj projev. Poté pozdravil také slovenské, německé a polské poutníky.

Poutníci na cestě na letiště: fotogalerie zde

Po proslovu Svatý otec podal svaté přijímání patnácti církevním hodnostářům. Věřícím v sektorech dávalo hostie a víno zhruba tisíc kněží.
Pár minut po poledni obřad skončil a papež odletěl do Prahy. Lidé se začali poklidně vracet ke svým autobusům nebo odjeli do centra města.

„Po mši se cítím naplněný. Atmosféra byla úžasná a bylo dobré, že papež mluvil o naději. To je to, co tu zůstává vždy,“ pochvaloval si mši osmnáctiletý student v kroji z farnosti Sv. Jiljí v brněnské Líšni Tomáš Klusák.