„Firma už má navezené stroje a vyměřuje, kudy povedou jednotlivé šachty. To ovšem také nějakou chvíli potrvá," informoval starosta obce Vladislav Horák.

Právě kvůli stavbě obec odložila všechny další plánované akce, například opravu chodníků. Přestože jsou nové potřeba, dělat je před dokončením kanalizace by bylo podle starosty zbytečné. „Celá vesnice bude rozkopaná, a to včetně chodníků, protože se budou instalovat i přípojky k jednotlivým domům," objasnil Horák.

Nová kanalizace nahradí původní jednotnou, která vedla jak dešťovou, tak i odpadní vodu. Původní, která funguje podle odhadu starosty už třicet až čtyřicet let, zůstane funkční i nadále.

Zhruba za rok

Povede ale pouze dešťovou vodu. „V době, kdy se dělala, bývali chlapi, kteří jsou dnes v důchodu, mladí kluci," nastínil stáří kanalizace starosta s tím, že kromě ní získá obec i novou čističku odpadních vod. Stejně jako v ostatních obcích, i v Mouřínově má být stavba hotová do konce září příštího roku.

Cena celého projektu se odhaduje asi na čtyřicet milionů korun. Přes pětadvacet milionů zaplatí dotace ze Státního fondu životního prostředí, část by měl pokrýt i krajský příspěvek. Zbytek zaplatí z ušetřených peněz obec.

I v Mouřínově se ale potýkali s komplikacemi při vyřizování dotace. Původně ji obec měla mít vyřešenou už na konci května. „Šlo o papírovou válku. Nicméně teď už nám nic nebrání, aby se stavělo," uzavřel starosta.

TEREZA NOVOTNÁ