Kvůli spáchání trestného činu nebezpečného ohrožování skončil na konci letošního února v rukách vyškovských policistů důchodce Stanislav Müller ze sídliště Hraničky. Kvůli duševní poruše takřka okamžitě putoval do kroměřížské psychiatrické léčebny a následně byl shledaný trestně neodpovědným. Ve čtvrtek mu vyškovský okresní soud nařídil ochrannou ústavní léčbu.

Tu navrhlo na základě zjištěných skutečností státní zastupitelství. „Naše rozhodnutí vycházelo ze znaleckého posudku vypracovaného soudním znalcem, primářem Psychiatrické léčebny v Kroměříži Petrem Nedomou," potvrdil vyškovský státní zástupce Mojmír Pokorný.

Podle Nedomových slov má Müller, který se k soudu nedostavil, závažnou duševní chorobu, kvůli které se nemůže ani podrobit plnohodnotnému výslechu. „Trpí bludy, dřív se tomuto onemocnění říkalo paranoia. V současné době dodržuje zásady léčby, bere léky, má povolené vycházky v areálu léčebny. Ale není možné ho pustit do ambulantní péče," konstatoval primář léčebny.

Soudkyně Zdeňka Kalová ve čtvrtek vyslechla čtyři svědky. Dvě Müllerovy děti, Helenu Šujanovou, kterou obviněný v únoru napadl, a také jejího manžela Miroslava.

Děsil sousedy

„Podle mého názoru celou situaci zavinily mezilidské vztahy. Události dospěly tak daleko, že se pan Müller stal velmi nebezpečným. Pronásledoval moji manželku a hrozil, že ji zabije. Jedné ze sousedek zase dával ke dveřím urnu a také jí vyhrožoval smrtí. Mnohdy jsme usínali s hrůzou, a to když například v noci začal něco vařit. Báli jsme se, že dům vyhodí do povětří," vypověděl Šujan.

Že šel z nemocného souseda strach, potvrdila i jeho manželka. „Na léčení byl už v minulosti. Poté, co se vrátil, byl nějakou dobu klid. Problémy začaly znovu zhruba před tři čtvrtě rokem. Ničil nástěnku. Jednou ráno, když jsem šla do práce, našla jsem v přízemí na podlaze ležet rybí hlavy. A od té doby, kdy mě napadl, z něj mám opravdu velký strach," řekla Šujanová.

Ten ze svého otce mají dokonce i jeho dvě děti, René Müller a Svatava Štrajtová. „Je smutné, když to řeknu o svém tatínkovi, ale ústavní léčbu by měl mít. Odmítal brát léky. Měli jsme strach o něj i okolí," uvedla Štrajtová, která také mluvila o tom, že ji otec před několika lety zbil.

Její bratr René dokonce připomněl, že ji otec bouchnul do břicha v době, kdy byla těhotná. „To už je hodně dávno, jednadvacet let. Pamatuji si také, jak se snažil mojí matce tlačit k tváři horkou žehličku. Zbil i moji nevlastní tetu," dodal René Müller a zároveň popsal, jak se projevuje nemoc jeho otce. „Pokud nebere léky, trpí představami o bytostech, se kterými mluví," přiblížil.

Na základě doporučení státního zástupce i obhájce, výpovědí svědků, znaleckého posudku a okolností soudkyně Kalová rozhodl Její délka stanovená být nemůže. „Pokud pominou důvody, pro které by Stanislav Müller měl v léčebně nadále zůstávat, bude o jeho propuštění rozhodovat kroměřížský soud, který ho do léčebny poslal. Jestliže k tomu nedojde během dvou let, vyškovský okresní soud bude opět rozhodovat o ochranné ústavní léčbě. Podle slov soudního znalce je však velmi málo pravděpodobné, že skutečnosti k propuštění nastanou," okomentovala Kalová. Müller totiž podle Nedomových slov odmítá léčbu v celém rozsahu, v jakém se mu nabízí. „A tablety, které užívá, jeho poruchu nikdy nevyléčí," potvrdil primář psychiatrické léčebny. Obyvatelé domu na sídlišti Hraničky i členové Müllerovy rodiny jsou spokojení. „Policie, státní zastupitelství i soud udělaly, co měly. Pomáhaly a chránily. Víc to komentovat nebudeme. Jsme rádi, že je to za námi," zhodnotil Šujan.