Vedení města už začalo pracovat na přípravách k uskutečnění svých záměrů. „Vypsali jsme výběrové řízení na zhotovitele projektové dokumentace pro územní řízení. Akce bude rozdělená na stavební záležitosti a výsadbu zeleně,“ informovala mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Radnice podle ní chtěla začít se sázením letos. Kvůli možnosti získání dotací však tento úmysl posunula na příští rok. „Předpokládám, že k tomu dojde na podzim. Zeleň tak má větší šanci na přežití,“ doplnila Bednářová.

Projekt pro územní řízení by měl být dokončený ještě letos v listopadu. „Následovat budou správní rozhodnutí a projektová dokumentace pro stavební řízení. Zatím předpokládáme, že plánované práce dělníci uskuteční v roce 2009. Záleží na tom, jestli radnice akci zahrne do rozpočtu daného roku,“ řekla mluvčí.

Ještě ovšem upozornila, že se městu nepodařilo získat do vlastnictví některé pozemky. To prý značně komplikuje uskutečnění záměru.

Radnice plánuje také rozšíření cyklostezky v parku. Vedení města podle ní už mluvilo taky o tom, že zvýší intenzitu čištění asfaltových chodníčků. „Dělníci ve Smetanových sadech uklízí každý lichý pátek. A to nejen kvůli popadaným větvičkám, ale celkově kvůli nepořádku, který tam návštěvníci zanechávají. Zřejmě nakoupíme i další odpadkové koše,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice.

Podle vyškovského starosty Petra Hájka se park rozšíří přibližně o pět hektarů, a to směrem k místní části Dědice. Mnozí obyvatelé okresního města tyto plány vítají s otevřenou náručí. Někteří totiž městu vyčítají, že dává zelenou výstavbě supermarketů a stromy nechává kácet.

Teď se už pomalu můžou začít těšit na další novinky ve Smetanových sadech. „Lidé se dočkají například nových atrakcí pro děti, pergoly a upravených odpočívadel. Přibude také veřejné osvětlení,“ uvedl vyškovský starosta Petr Hájek.