To se ale městu moc nelíbí. „Firma přišla s myšlenkou využívat současné štěrkové parkoviště ke svým účelům. „V Brněnské ulici spravuje hotel a aby ho mohla zprovoznit, podmiňuje to stavební úřad určitým počtem parkovacích stání. Vedení firmy se na nás proto obrátilo s žádostí o odkup části pozemku na Koláčkově náměstí, případně jeho dlouhodobého nájmu, kde by byla rezervovaná místa pro jejich hosty," řekl slavkovský starosta Ivan Charvát.

Jednou z variant, kterou soukromá společnost městu nabízela, byla stavba parkoviště za její peníze. „Vybírali by pak parkovné, a až by se jim náklady vrátily, předali by po letech plochu opět do majetku města," nastínil jednu z možností vedoucí slavkovského investičního odboru Petr Lokaj.

Město se zatím s firmou nedohodlo. Třecím kamenem je právě parkování pro hotelové hosty. „Řekli jsme, že jim dáme k výstavbě souhlas, ale nepovolíme, aby byla vyhrazená místa jen pro potřeby hotelu a nikoho jiného. Náměstí se nachází v historické části města, kterou využívají jak turisté, tak i místní obyvatelé, protože poblíž se nedávno poměrně masivně stavěly byty," podotkl starosta.

Město by každopádně situaci rádo vyřešilo. „Čekají nás další jednání a je možné, že se nějak dohodneme. V budoucnu uvažujeme také o úpravě páteřní cesty, která přes náměstí vede," doplnil Charvát. Vyjádření firmy Promico se redakci Vyškovského deníku Rovnosti získat nepodařilo.

Koláčkovo náměstí se nachází v historické části města poblíž synagogy. Momentálně tam lidé parkují na štěrku, který měl podle původního plánu nahradit asfalt. „Vypracovanou studii kvůli poloze musel odsouhlasit také Národní památkový ústav. Žádali jsme o dotace na přestavbu, protože peníze města na ni nestačí, ale bohužel jsme nezískali dost bodů," vysvětlil starosta.

Vedoucí odboru investic Lokaj připomněl, že studie z roku 2007 řeší výstavbu celkem šestapadesáti parkovacích míst. „Projekt je v souladu s regulačním plánem Koláčkova náměstí, který schválili zastupitelé a památkáři. Celkové náklady by dosáhly asi šesti milionů korun," vypočetl Lokaj.

Názory lidí ze Slavkova a okolí na úpravy parkoviště se různí. „Pokud by tady měla být některá parkovací místa vyhrazená jen pro hotel, určitě by mi to vadilo. Ve všední dny to tady bývá plné a je to jedno z mála bezplatných parkovišť poblíž centra města. Vždy, když jedu do Slavkova, tak toto parkoviště využívám," uvedl například Petr Kohoutek z Němčan.

Naopak některým lidem by ani možná varianta zpoplatnění parkoviště nijak nevadila. „Auto parkuji ve vlastní garáži a když přijede návštěva, tak ho nechají stát přímo před domem, takže nás by se to nedotklo," poznamenal obyvatel Koláčkova náměstí Jiří Salomon.

Parkování řeší Slavkov už delší dobu. Například nedávno schválili zastupitelé časově omezené stání v Malinovského ulici a v určeném úseku Komenského náměstí.