Provizorium pomůže s řešením dlouhodobě neudržitelného stavu v době plánů na vybudování více než stovky míst, které jsou však pro letošek pouze na papíře. Zatím odborníci pracují na projektové dokumentaci.

Podle zástupců radnice odstavují šoféři auta prakticky všude včetně zeleně, což omezuje prostor k průjezdu. „Představený záměr na oživení všech tří vnitrobloků, která myslí kromě parkování i na zeleň, veřejné osvětlení, relaxační plochy či umístění kontejnerových stanovišť, se lidem zamlouval. Neuskuteční se však na lusknutí prstů. Zatím jsme od soukromé společnosti zajistili v docházkové vzdálenosti pronájem ploch pro parkování osobních aut,“ vysvětlil místostarosta Roman Celý.

Letní areál v aquaparku ve Vyškově.
Letní areál vyškovského aquaparku je od čtvrtka otevřený denně

Tyto pozemky najdou zájemci v areálu bývalé restaurace U Prcka v ulici Na Hraničkách, po dobu parkování město zajistí úklid ploch. Společnost provedla na svoje náklady stavební úpravy.

Pavel Čížek z Besipu připomněl problém, který kvůli chaotickému parkování představuje nedostatek prostoru k průjezdu pro vozidla záchranných složek. „Důležitost tohoto problému vyvstane především v okamžiku nutného zásahu hasičů. Není to ale vždy vina řidičů. Některé silnice jsou tak úzké, že parkování vlastně legálně neumožní,“ upozornil Čížek.

Zdroj: Deník/Jakub Dostál

V nadcházejícím období radnice umístí ve vnitroblocích příslušné dopravní značení. „Vymezíme prostor, na kterém parkovat nepůjde. Současnému stavu nemůžeme jen tak přihlížet, parkování aut ve vnitroblocích je prakticky nelegální. Rozhodující je, že není zachovaná zákonem stanovená průjezdnost pro složky integrovaného záchranného systému, což komplikuje poskytnutí pomoci lidem při zdravotních potížích nebo při požáru. Bezpečnost obyvatel je přednější než pohodlnost některých řidičů. Zároveň parkující auta dlouhodobě poškozují veřejnou zeleň,“ shrnul vyškovský starosta Karel Jurka.

Postupné oživení všech tří vnitrobloků je v plánu na následující roky. U provizorních ploch na parkování platí pronájem od června. Opatření souvisí i s opravami silnice a chodníku v ulici Na Hraničkách včetně opravy uličních vpustí a kanalizačních či vodovodních přípojek k domům.