Už několikrát redakce Vyškovského Deníku informovala o stížnostech mnohých motoristů z Vyškovska, kteří se potýkají při parkování s potížemi. Najít alespoň jedno volné místo na parkovišti je totiž podle nich jako hledat jehlu v kupce sena. Aut prostě na silnicích neustále přibývá.

Některé radnice se snaží s problémem něco dělat. „Na konci loňského roku začalo fungovat nové parkoviště v Kostelní ulici v prostorách bývalé městské tržnice za Besedním domem. Nechali jsme také upravit parkovací místa v Gorkého a Puškinově ulici. Vloni jsme otevřeli rovněž nové parkoviště u nemocnice. To se stavělo za peníze kraje. Město na ně přispělo jedním milionem,“ vyjmenovala mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Podle ní město nebude zahálet ani letos. Přestože zastupitelé ještě neschválili rozpočet, už teď je prý jasné, že nemalé peníze půjdou na první etapu regenerace sídliště Osvobození. „A to včetně parkování. Systematicky se snažíme zvyšovat počet těchto míst,“ doplnila mluvčí.

Změnu k lepšímu plánují také v Bučovicích. Radní vyslyšeli stížnosti motoristů kvůli parkovaní u tamního sportovního areálu Hájek. „Teď žádáme o peníze ze státního rozpočtu. Pokud je dostaneme, vzniknou desítky parkovacích míst. Práce vyjdou na zhruba čtrnáct milionů korun,“ informovala starostka Šárka Šilerová.

O dalších parkovištích město neuvažuje. „V centru města ani v okrajových částech to ani není problém,“ řekla starostka.

Řidiči, kteří by uvítali nová parkoviště třeba ve Slavkově u Brna nebo v Rousínově, mají zatím smůlu. Pokud se radnicím nepodaří získat dotace, žádná nebudou. „Chtěli bychom vybudovat parkovací stání na sídlišti. Záleží ovšem na tom, zda získáme dotaci z programu Regenerace panelových sídlišť a jestli se podaří přesvědčit obyvatele dvou nejbližších domů. Ti sice stojí o parkovací místa, ale ne u jejich domu,“ řekla tajemnice rousínovského městského úřadu Ludmila Havlíčková.

Podobné jsou na tom Slavkovští. Pokud by ovšem radní uspěli se žádostí o dotaci z Evropské unie, vznikly by nové parkovací plochy u zámku.

Jedna změna však přijde. Zatímco teď ještě motoristé ve Slavkově neplatí za parkování ani korunu, od jara budou muset sáhnout do peněženky. „Vybírat začneme od prvního dubna. Výši parkovného teprve budeme schvalovat,“ řekl tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák.

Peníze půjdou částečně na městskou policii. Řidiči budou platit na Palackého náměstí, kde budou stát čtyři parkovací automaty.

Ty fungují už několik let také v okresním městě. Placená zóna je ohraničená Kostelní ulicí, náměstím Československé armády, Dvořákovou ulicí, hygienickou stanicí a okružní křižovatkou u Agrodomu. Podle slov mluvčí radnice zatím neplánuje zvyšování poplatků.

Možná však do budoucna automatů přibude. „Zvažujeme možnost rozšíření míst, na která umístíme parkovací automaty. Zatím však zastupitelé nijak nerozhodli,“ řekla mluvčí radnice Dana Bednářová.

Peníze za parkování vybírají také Bučovičtí. Ale jenom na náměstí. Další automaty město zavádět nechce. „Na náměstí jsou jen proto, abychom tam regulovali množství aut. To se podařilo. Jinde to nepotřebujeme. Za rok tak získáme tři sta tisíc korun. Používáme je na úklid náměstí a letos chceme za ně zkrášlit zeleň,“ vysvětlila Šilerová.