„To, co ale považuji za vážnější nešvar, je zvláště stání aut na nově opravených chodnících, kdy dochází k jejich systematickému ničení. Přestože jsme navíc umístili na začátku náměstí ceduli, kde na toto porušování výslovně upozorňujeme, situace se příliš nelepší. Na toto porušení pak reagují městští strážníci, kteří náměstí pravidelně kontrolují a mají k dispozici záznamy z kamer,“ potvrdil na dotaz Deníku vyškovský místostarosta Roman Celý.

Řidiče, kteří se chovají bezohledně na náměstí, zaznamenal i opoziční zastupitel Libor Bláha. „Někdy je ovšem problém v tom, že ani nemají možnost parkovat na místech, která jsou pro to vyhrazená, protože žádná nejsou volná. Dokonce ani na parkovištích obklopujících náměstí často nebývají volná místa. Jako řešení vidím vybudování podzemního parkoviště s východem přímo na náměstí, tak jak je tomu v jiných městech,“ komentoval Bláha.

V českokrumlovské knihovně se pohybovaly postavy z Harryho Pottera a fantasy světa.
Bradavické kouzlo trvá. Harry Potter s kamarády volá děti za dobrodružstvím

Takové řešení ovšem není tak snadné. „Kapacita parkovacích míst na Masarykově náměstí je samozřejmě omezená, ale třeba krátké zastavení na komunikaci žádný problém není,“ pokračoval místostarosta Celý.

Na úroveň veřejného pořádku si v lokalitě stěžoval z místních obyvatel třeba Vyškovan Jaroslav Vocelka. „Zákaz stání na náměstí se hromadně nedodržuje a každý dejme tomu čtvrtý řidič při tom nechává běžet motor. Trpí se to, nikdo si toho nevšímá. Ve Vyškově se to obecně nedodržuje ve velkém měřítku, na důkaz stačí jen sledovat každodenní ruch přímo na náměstí,“ divil se Vocelka.

ŘEŠENÉ PŘESTUPKY

Na Masarykově náměstí - 399.

Na ulicích, které jsou součástí náměstí:

Ulice Sušilova - 195.

Ulice Husova - 12.

Ulice Jana Šoupala - 6.

Ulice Pivovarská - 103.

Celkem - 715.

O přestupcích si ale vyškovští strážníci vedou dle jejich vyjádření důkladnou statistiku. Podle jejich zástupců se jimi aktivně zabývají. „Celkem jsme letos na náměstí řešili 715 dopravních přestupků. Ve většině případů se jedná o nerespektování zóny se zákazem stání, stání na chodníku nebo nezaplaceného parkovného. Parkování je na Masarykově náměstí pochopitelně zpoplatněné,“ potvrdil velitel Petr Sedláček.

Masarykovo náměstí ve Vyškově má neobvyklý trojúhelníkovitý tvar o stranách sto krát sto krát pětasedmdesát metrů. Rynek obklopují řady bývalých honosných měšťanských domů, mezi nimiž vyčnívá dominantní sedmapadesát metrů vysoká věž renesanční radnice. Na prostoru vlastního náměstí se koncentrují skoro čtyři stovky přestupků. Zbytek připadá na blízké ulice, které se považují za širší součást náměstí. Z toho necelé dvě stovky připadají na ulici Sušilova, stovka na Pivovarskou a spíše jednotky na ulice Husova a Jana Šoupala.

Porušení předpisů nezůstávají bez odezvy ani tady, hříšníci si připlatí. „V případě řešení přestupků městskou policií jim hrozí pokuta, stanovená zákonem, až do výše dvou tisíc korun. Toto je však nejvyšší možná výše, ke které se strážníci blíží jen ve výjimečných případech, po přihlédnutí ke všem okolnostem,“ poukázal Sedláček.

Neukázněnost řidičů přitom řeší město také v nedalekém Slavkově u Brna, kde se po zbudování kruhového objezdu zintenzivnil provoz na Palackého náměstí. „Denně prostor monitorují strážníci, kteří mají oprávnění udělovat pokutu až do výše dvou tisíc korun. Pokud nebudou přímo na místě, doporučujeme majitelům domů, kteří jsou neukázněným řidičem blokovaní, volat službu městské policie,“ dodala mluvčí města Veronika Slámová.