„Jedná se o první etapu, u které zamýšlíme stání pro šestadvacet osobních aut, z toho dvě místa budou určena pro invalidy. S dokončením předběžně počítáme v létě příštího roku,“ informoval mluvčí Vyškova Michal Kočí.

Zastupitelé Jihomoravského kraje schválili v uplynulých dnech uzavření memoranda s městem a dotaci do výše 5,4 milionu korun, celkové náklady přesáhnou jedenáct milionů. „Krajem zřizovaná Nemocnice Vyškov trpí nedostatkem parkovacích míst ve svém okolí dlouhodobě a současně není ve vyhovujícím stavu výjezd vozidel zdravotnické záchranné služby z areálu nemocnice,“ sdělila mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková.

Město vybuduje nová stání na pozemcích ve vlastnictví kraje a po vydání kolaudačního souhlasu ho požádá o bezúplatný převod. „Při stavbě přibyde taktéž nový sjezd pro auta záchranářů, který bude opatřený výstražnými světly pro zastavení provozu v okolních komunikacích. Po vybudování a zprovoznění Vyškov tento objekt zase bezúplatně převede na kraj,“ doplnila Knotková.

Spolupráci s krajem ještě na hlasování koncem června posvětí vyškovští zastupitelé. „Návrh na uzavření memoranda chápeme jako potvrzení a rozšíření stávající pokračující vzájemné spolupráce při uskutečnění projektu. Jeho cílem je také úprava stávajícího připojení na silnici II/379 a oplocení areálu nemocnice,“ dodal vyškovský místostarosta Roman Celý.

Současná situace s parkováním před vyškovskou nemocnicí. | Video: Deník/Jakub Dostál

Pro memorandum hlasovala jako krajská zastupitelka také Karin Šulcová. „Samozřejmě ho podpořím i jako zastupitelka Vyškova, stejně jako mí kolegové z politického klubu. Všichni známe problematičnost parkování nejen u vyškovské nemocnice, ale i v řadě dalších lokalit našeho města,“ potvrdila ve středu Šulcová.

Připomněla, že konkrétně parkoviště u nemocnice využívají nejen její návštěvníci a zaměstnanci, ale i řada obyvatel z okolních obcí, kteří míří za prací do Brna. Proto pak pacienti v ranních a dopoledních hodinách obtížně hledají volná místa.

„Nejedná se jen o lokální zájem, ale širší veřejný zájem, protože Nemocnice Vyškov je spádová pro celý okres. Samozřejmě bude nutná nějaká forma regulace parkování, aby nová místa nesloužila jako odstavná plocha pro pracující. Věříme, že dojde k realizaci v brzké době. Návštěvníci naší nemocnice si to zaslouží,“ sdělila zastupitelka.

S projektem souvisí i změny v organizaci parkování v jejím okolí včetně posílení kapacity parkování pro zaměstnance uvnitř areálu nemocnice. Změna přinese také lepší možnost krátkodobého parkování pro návštěvníky místní polikliniky.