A to navzdory faktu, že nedávno v místě vzniklo nové parkoviště. V provozu je od začátku školního roku. „Rodiče jsou spokojení. Problém je ale s firmami, které sídlí poblíž a jejich zaměstnanci ho také využívají. A lidé se s nimi musí domlouvat, aby jim uvolnili místo," poukázala učitelka Marcela Zborovská.

Než se ale místní a cestující nových míst pro parkování dočkají, nějakou dobu to potrvá. „Okolo nádraží je obecně problém zaparkovat. Vytvořit nová stání u dolního nádraží je naším dlouhodobým záměrem. Nedávno jsme se o něco víc přiblížili cíli, podařilo se nám odkoupit pozemek od státu. Proces trval asi tři až čtyři roky. Chceme tam vybudovat zhruba deset míst," přiblížil starosta Křenovic Jaromír Konečný.

Kdy ale parkoviště vznikne, zatím neví. Naopak rekonstrukce železnice a nádraží termín dokončení stanovený má, a to na konec listopadu. Jejím cílem je zvýšit rychlost na trati mezi Brnem a Uherským Hradištěm.

Dělníci opravují kolejový svršek a vyměňují dřevěné pražce za betonové. „Děláme také nová nástupiště, která díky své výšce umožní cestujícím pohodlnější nástup do vlaku. Stavíme i nové přístřešky," popsal mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš.

Obci se pak podařilo zajistit ještě jednu novinku. „A to elektronickou informační tabuli, o kterou jsme víc než rok usilovali," řekl před časem předseda křenovického dopravního výboru Radim Svoboda.

Nově vytvořené kolejiště má vydržet několik desetiletí.

Problém s parkováním je nicméně i u druhého křenovického nádraží. „Myslím, že u zastávky Křenovice – horní nádraží by také byla nová parkovací místa potřeba. Auta tam stávají na silnici a můžou tak bránit provozu. Navíc teď po silnici pravidelně projíždí víc autobusů. Některé fungují jako náhradní doprava," poukázala obyvatelka Křenovic Anna Doležalová.

Podle starosty je problém u horního nádraží snad ještě větší než u dolního, protože je víc využívané. Vyřešit ho nicméně v současné době v plánu nemají. „Zpracováváme ovšem studii problémových míst ve vesnici a postupně máme v plánu zaměřovat se na lokality, kde jsou potíže největší," řekl Konečný.

PAVLÍNA VÁŽANOVÁ