Hned při vstupu do areálu nelze přeslechnout paní s vrchovatou ošatkou chleba, která křičí na celé kolo, že zájemci u ní můžou ochutnat čerstvé pečivo. Lákadel je tu však víc, stánek s kořením, s gulášem a samozřejmě i s něčím ostřejším na zahřátí.

Lidé se na podobné akci sešli už loni. Hlavní důvod? Návrat k tradicím. „Jednoduše jsme do pivovaru chtěli přilákat lidi, a tak jsem přemýšlel, co všechno by se u nás dalo uspořádat. Zjistil jsem, že ve Vyškově není asi nikdo, kdo by demonstroval, jak vypadá pravá moravská zabíjačka. Takže jsme se do toho pustili. Loni se akce velmi povedla, letos pořádáme druhý ročník a vypadá to, že jsme na začátku nové tradice," přibližuje vedoucí obchodu a marketingu vyškovského pivovaru Roman Holoubek.

Pravá zhřívanice

Procházím areálem a je vidět, že Vyškované si i přes velkou zimu setkání užívají. „Byl jsem tady už loni a protože se mi akce líbila, dorazil jsem i dnes. Samozřejmě jsem s sebou nezapomněl přibrat několik kamarádů. Ochutnal jsem koleno s křenem i pravou pivovarskou zhřívanici s pálenkou. Obojí musím pochválit. Jen kdyby tady nebyly tak dlouhé fronty," svěřuje se návštěvník Roman Volek, který na zabíjačku přijel až z Bučovic.

Od Stanislava Janouška z Hodonína, zaměstnance firmy, která má dnešní veselí na starosti, se dozvídám, že podobné ukázky jsou dnes v oblibě. Podle něj nahradily v posledních letech tradiční zabíjačky se vším všudy, které zakázaly legislativní předpisy. „Pašíka nám dovezli už včera večer vykuchaného a očištěného, my ho tady můžeme jen na ukázku pověsit, rozbourat a pak si ho zas odvezeme. Podobné akce předvádíme i třeba na farmářských trzích. Prodáváme pouze hotové výrobky, například polévku, ovary nebo jazyk," vyjmenovává Janoušek.

To už se na provizorním podiu objevuje promrzlá postava Romana Pastyříka, který se chystá moderovat řezníkovu zručnost. „Pašík je v mínus pěti stupních Celsia hodně ztuhlý, ale můžeme se dát do práce. Dobré jídlo a pití, prodlužuje živobytí. Na to nikdy nezapomínejte přátelé a když se toho budete držet, dožijete se sta let. Maso je plné bílkovin a dobrých látek, které rostlina vyrobit nedokáže. A v lidském těle nejsou," podotýká Pastyřík.

Hlouček dětí i dospělých se už vyrovnal okolo pašíka visícího na trojnožce a řezník bere do ruky nabroušený nůž.

Moderátor vtipně popisuje postup zabíjení asi devadesátikilového prasete a zároveň mluví o jednotlivých částech masa, které řezník zrovna odřezává. „Kolega se pouští do stahování kůže, odřezává bůček bez kosti, postupně se dostává na pečeni a krkovičku. Ta je obzvlášť luxusním masem na uzení, řízky i grilování. Někdo griluje pečeni, ale já říkám, že nejlepší maso k naložení a grilování je krkovička," dušuje se Pastyřík.

Hon na čarodějnice

Při jeho projevu se lidem začínají pořádně sbíhat sliny, protože už tak dlouhé fronty u stánků s masem se ještě prodlužují. „Boj proti uzeninám mi mnohdy připomíná hon na čarodějnice. Nechápu proč. Vždyť pokud to výrobci masa a uzenin dělají poctivě, tak jsou jejich výrobky součástí dobré výživy. Výživoví poradci říkají v tomto ohledu skutečně spoustu nepravd a mýtů. Teď sledujeme, jak se náš řezník právě dostává ke kostění kýty, která se používá k výrobě šunek. Ty se podle kvality dělí do několika skupin. Pokud si chcete opravdu pochutnat, tak hledejte tu pod označením šunka nejvyšší jakosti, následuje šunka výběrová a pak standard," přidává další dobrou radu Pastyřík.

To už je ale pašík rozporcovaný a přihlížející se začínají rozcházet ke stánkům pro něco na zahřátí. Odcházím z pivovaru sice promrzlý, zato s teplým kýblem prdelačky v ruce.