Školy v regionu se snaží dopad na rodinné výdaje snižovat, ale samy mají často problém vystačit s vlastním rozpočtem. „Ještě loni jsme díky takzvanému pastelkovnému dostávali na jednoho žáka asi osm set korun. Příspěvek je ale nově zrušený a my si tak můžeme dovolit uvítat našich osmnáct prvňáčků balíčkem pouze v hodnotě dvou set korun. Zahrne drobnosti, jako jsou pastelky, plastelína, guma nebo pero," posteskla si ředitelka Základní školy v Nemojanech Ilona Kummerová.

Dopad škrtů tak pocítí zejména rodiče. „Ještě loni jsme za ně platili prakticky všechno, od září to možné nebude. Budou muset zaplatit zhruba osm stovek za pololetí a nově i pravidelný plavecký kurz," přiblížila Kummerová.

Přesto se podle ní nejedná o nárazovou záležitost, ale o výsledek dlouhodobé politiky. „Odhadem můžu říct, že za poslední roky dostáváme asi o osmdesát procent peněz méně. A prý bude ještě hůř. Za naši školu můžu říct, že máme štěstí na vstřícné rodiče, na něž se stát snaží přenášet čím dál víc zodpovědnosti. Hodně pomáhá i obecní úřad," ocenila Kummerová.

Přesně vyčíslit celkové náklady si netroufnou v Základní škole Tyršova ve Slavkově u Brna. „Zadarmo dostanou děti vybavení určené školským zákonem, ale oproti loňsku registrujeme propad asi o padesát procent," poznamenal ředitel školy Jiří Půček.

Na zrušení pastelkovného si stěžují i třeba na Základní škole Morávkova ve Vyškově. „Nezbývá nám, než zakoupit balíček v hodnotě dvou set korun, který ale obsahuje i nezbytný slabikář. Na jiné pomůcky tak bude méně peněz," řekl zástupce ředitele Radoslav Večeřa. Problémy vidí i jinde. „Kvůli vládním škrtům máme málo peněz na vzdělávání učitelů. Různé školící programy a encyklopedie si často nemůžeme dovolit. Naštěstí se nám daří čerpat peníze z evropských fondů a díky nim můžeme jako jediná škola ve Vyškově uplatňovat genetickou metodu nazvanou splývavé čtení, které rodiče oceňují," dodal.

Uvítací balíčky

Příklady příspěvků některých základní škol pro prvňáky:

ZŠ Nádražní 5, Vyškov

200 Kč na žáka + učebnice, celkové náklady okolo 40 tisíc

ZŠ Letní pole, Vyškov

500 až 600 Kč na žáka, celkově 15 až 20 tisíc

ZŠ Morávkova 40, Vyškov

200 Kč na žáka, celkově 7600

ZŠ Nemojany

200 Kč na žáka, celkově 4 tisíce

ZŠ Školní 710, Bučovice

500 Kč na žáka, celkově 25 tisíc

ZŠ Školní 711, Bučovice

200 Kč na žáka, celkově 10 tisíc

Zdroj: základní školy