Tradiční Hubertova jízda dnes zakončí jezdeckou sezonu ve stáji Manner. „Zveme všechny příznivce koní na vyjížďku, která povede rozmanitým terénem s volitelnými přírodními překážkami. Součástí bude i hon na lišku," uvedla za mannerovskou stáj Jana Novotná. Sraz účastníků je v jedenáct hodin dopoledne v areálu stájí. „Po zakončení jízdy čeká diváky na kolbišti přehlídka dovedností účastníků a netradiční a vtipné jezdecké disciplíny. Od osmi hodin večer pak začne ve společenské místnosti Hubertovský soud," řekla Novotná.

Na svátek patrona jezdců a lovců myslí i ve Švábenicích. Myslivecké sdružení Střela tam zítra zve na svatohubertskou mši. Ta začíná v půl desáté dopoledne v kostele svatého Michala.

Tradiční je i pochod Vřesovická stovka, který pořádá turistický klub Noha z Bučovic. Ten sice odstartoval už včera, v osm hodin večer však vyrazili jen ti, kteří si troufají na stokilometrovou trasu. Méně zdatní turisté můžou od dnešní půl sedmé ráno vyrážet na úsek o polovinu kratší. „Start je na vlakovém nádraží v Kyjově, lidé můžou vyrážet do devíti hodin ráno," řekl jeden z pořadatelů Roman Volek.

Startovné pro padesátikilometrový pochod je čtyřicet korun. „Trasa vede z Kyjova přes Buchlov do Vřesovic. Přenos zavazadel ze startu do cíle bude zajištěný. Cíl všech tras je na turistické základně Tělocvičné jednoty Bučovice u Vřesovic do půlnoci," doplnil Volek.

Méně fyzicky náročná, zato pro milovníky historie a uniforem jako stvořená, bude víkendová akce ve vyškovském Rychtářově. Dnes i zítra tam totiž bude možné potkat prvorepublikové četníky v dobových uniformách.

Popud k uspořádání nezvyklé akce dala rychtářovská rodačka Kristina Petrová. „Vždy jsem se zajímala o historii naší obce, a když jsem před časem našla v kronice fotografii četníků, řekla jsem si, že by bylo zajímavé zjistit o nich něco více. Oslovila jsem kolegy zabývající se historií četnictva a ve spolupráci s nimi jsme začali pátrat," vysvětlila Petrová.

Díky dvěma letům práce se tak už od dnešních deseti hodin dopoledne zájemci můžou podívat na výstavu, která mapuje historii rychtářovských četníků, a to v sále hospody. „Pro doplnění atmosféry se do prvorepublikových šatů obléknou i někteří místní, hrát bude také dobová hudba," přiblížila Petrová.

Na programu budou také scénky, založené na skutečných případech z historie četnické stanice v Rychtářově. „Budou v nich vystupovat jak četníci, tak civilisté. První začne dnes v jedenáct hodin dopoledne, opakovat ji budeme v pět hodin odpoledne. Mezitím ještě diváci uvidí venkovní ukázku zásahu četníků, ta začne v jednu hodinu po poledni," řekla Petrová.

Stejný program, jen s jinými scénkami, mají organizátoři naplánovaný i na zítřek. „V šest hodin večer pak slavnostně ukončíme výstavu a tím i celý program," dodala Petrová. Kromě papírových dokumentů bude výstava doplněná o trojrozměrné exponáty a návštěvníci si budou moci vyzkoušet četnické uniformy a výzbroj.

Na své si zítra přijdou i děti, hlavně ty, které mají rády Kouzelnou školku. V sále drnovického kulturního domu vystoupí s programem Majda s Františkem na cestách Magdalena Reifová. Představení začíná v deset hodin.