„Vytáhnout bychom dnes měli odhadem šedesát metráků kaprů, z toho dvě třetiny šupináčů, zbytek lysců. Jinak v něm máme candáty, štiky, sumce. Vyskytuje se tady i jeseter, zlatý kapr, takzvaný koi, zlatý jesen a různé barevné formy karasů," vyjmenovává hospodář spolku Petr Chadraba, který má péči o rybník na starosti.

Spolek Horák, který vznikl v roce 2005, se stará o pavlovické nádrže podle slov člena Pavla Vargy zhruba deset let. „Zadní, který je chovný, teď vylovujeme potřetí. Naposledy to bylo před rokem a půl," zmiňuje Varga.

Lidé, kteří se přicházejí na výlov podívat, mají možnost si ryby čerstvě vytažené z rybníka koupit. Jak ale Varga upozorňuje, na prodej jsou pouze kapři, tolstolobici a karasi. „Netypické druhy jsou spíš pro zpestření, aby se příchozí pokochali," usmívá se Varga.

Že nejsou k dostání i vzácnější druhy, to například právě páru ze Slavkova vůbec nevadí. „Nejraději máme kapra. Jíme ho jak na Vánoce, tak i v průběhu roku. Dnes si domů odnášíme zhruba pětikilového, dáme si ho v neděli k obědu," říká Kelnar. Co ho naopak mrzí, stejně jako jeho družku, je, že se nemůžou na výlov podívat zblízka.

Rybník je obehnaný páskou, za niž veřejnost nesmí. Na jednu stranu je to pro diváky škoda, nicméně ryb je opravdu hodně a prostoru okolo nádrže docela málo. Rybáři nosí jednu bednu s právě vytaženými kusy za druhou a úlovky vhazují do kádí. Voda stříká všude okolo, a pro příchozí ve vycházkovém oblečení není místo na hrázi příliš vhodné. „Co se nám tady naopak hodně líbí, je příroda. Je to zde opravdu krásné. A vyšlo i počasí," pochvaluje si Vránová.

Okolí rybníka přímo stvořené k procházkám vyzdvihuje i Varga. Stejně jako práci svých kolegů, kteří o pavlovické rybníky pečují. „Není toho zrovna málo. Po výlovu se musí vyvápnit břehy, abychom se zbavili různých parazitů. Pak se do něj nasadí ryby, které je potřeba pravidelně krmit. Hospodář také co čtrnáct dní kontroluje kvalitu ryb. Vždycky nějakou vytáhne a prohlédne, jestli nemá například plíseň, jestli se správně vyvíjí. V případě nemoci je nutné nakoupit léky," popisuje Varga.

Pokud by se o ně spolek nestaral, bylo by to vidět. Například na velikosti. „Byly by malé," přibližuje. To ale ty, které jeho kolegové vytahují, rozhodně nejsou.

Péči pak oceňuje i starosta vesnice, které rybníky patří, Vlastimil Rožnovský. „Nyní jsou ve velmi dobrém stavu. Zadní bychom v příštím roce rádi odbahnili. Pokoušíme se sehnat dotace, tak uvidíme," nastiňuje starosta.