Od roku 1997 poskytuje ošetřovatelskou péči pro Vyškovsko a Rousínovsko vyškovská oblastní charita. „Odbornou ošetřovatelskou péči zajišťujeme pro důchodce a pro pacienty s chronickým onemocněním v jejich domácím prostředí,“ uvedla vrchní sestra Oblastní charity Vyškov Andrea Zorková. Podle jejích slov umístění do ústavních zařízení je pro tyto lidi traumatem. Proto se ošetřovatelská služba snaží těmto situacím předcházet a ponechávat klienty v jim známém prostředí.

Každým rokem se počet lidí, kteří se obracejí na pomoc vyškovské charity, zvyšuje. „Zatímco v roce 2006 jsme měli přes dvě stě sedmdesát klientů v rámci ošetřovatelské služby, letos už jich evidujeme pět set deset,“ vypočítala Zorková. Vyškovská charita disponuje osmi vozy, které využívají především zdravotní sestry s aprobací na domácí péči.

Pečovatelská služba je poskytovaná lidem, kteří nejsou schopni bez pomoci plnit všechny činnosti spojené s běžným životem ve společnosti a uspokojovat své základní potřeby.

„Určitě to není jen o dovozu obědů, naše práce se zaměřuje především na péči o osobní hygienu a domácnost klienta,“ uvedla sociální pracovnice ze slavkovské charitní pečovatelské služby Božena Bártová. Podle jejích slov se vedle čistoty klientů musí sociální pracovnice starat třeba i o údržbu spotřebičů. Pečovatelky také často doprovází klienty k lékaři, na poštu nebo jim pomáhají s vyřizováním úředních záležitostí.

Sváteční dny pečovatelky trávily u svých rodin. „O svátcích nepracujeme, klienti většinou také tráví Vánoce s někým blízkým,“ řekla Bártová.