To je případ lulečského kostela svatého Martina. „Původně jsme chtěli práce zahájit už v březnu, ale dosud jsme neměli jisté, že bude dost peněz. Čekali jsme na vyjádření kraje k naší žádosti o dotaci. Část potřebných peněz už máme zajištěných, ale bez příspěvku z kraje se nedá do ničeho pustit," upozornil drnovický farář a správce farnosti Zbigniew Wawrowski.

Před několika málo dny však kraj zveřejnil projekty, na které přispěje, a jedna z dominant okresu tyčící se na Liliové hoře nad Lulčí byla mezi nimi. „Jihomoravský kraj přispěl sto padesáti tisíci korunami, takže s opravami bude možné začít snad někdy v druhé polovině roku. Příští týden máme schůzku s dodavatelem a probereme harmonogram prací," nastínil manažer stavebních investic Pavel Galata.

Na dlouhou trať

Práce nicméně budou rozdělené do etap v závislosti na tom, jak budou peníze přicházet. Na opravu střechy, která je v dezolátním stavu, bude totiž třeba dohromady asi dva a půl milionu korun. Takže práce budou pokračovat i v dalších letech, záleží na dalších dotacích. Kromě příspěvku z kraje farnost letos dostala i třicet tisíc korun od obce a tři sta dvacet tisíc korun z havarijního programu ministerstva kultury.

Právě ten je podle vyškovského referenta pro památkovou péči Petra Bařinky jedním z hlavních zdrojů, odkud farnosti můžou čerpat peníze na opravu svých staveb. „Poměrně dost peněz jde na kostely ještě z programu podpory obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Ale peníze se obecně shánějí velmi těžko. Stačí maximálně na to, aby se vytrhly z paty ty nejbolavější trny. Jen pro ilustraci: letos máme ze zmíněného programu k dispozici na celý správní obvod, tedy na víc než třetinu někdejšího vyškovského okresu, 840 tisíc korun," poukázal Bařinka.

Jak dodal, celých 520 tisíc z toho půjde na pokračování oprav románského kostela ve Starých Hvězdlicích. Tam je třeba především zlikvidovat vlhkost. Dohromady se počítá s investicemi ještě asi dvou milionů korun. Jeden už opravy spolkly.

Do výše investic se promítá také složitý terén, v němž kostel stojí. Spodní vody tak sahají hodně vysoko. „Jde ovšem o poměrně významnou památku. Je to jediný dochovaný románský kostel ve správním obvodu Vyškova," poznamenal Bařinka.

Další větší opravy na památkách Vyškovska se podle něj letos neplánují. „Investovat by ale bylo třeba do všech. Týká se to především jejich vnitřní výzdoby: řezbářských výrobků, bočních oltářů, hlavních oltářů. Většina z nich je napadená dřevokazným hmyzem. Ten je jako časovaná bomba: dlouho to vypadá, že výzdoba ještě vydrží, a pak se najednou začne rozpadat," zdůraznil referent.

Opravy se nicméně letos dočká třeba boční oltář v kostele Nejsvětější Trojice ve vyškovské místní části Dědice. „Jedná se už o třetí etapu. Ale v takovém stavu, jako je tento oltář, jsou skoro všechny ostatní. Vnitřní výbava se v letošním roce bude restaurovat ještě třeba ve vyškovském kostele Nanebevzetí Panny Marie. Tam půjde o chórové lavice podél stěn presbytáře," dodal Bařinka.

Někde zatím hotovo

V loňském roce se dočkala rekonstrukce například střecha nad lodí a sakristiemi kostela svatého Václava v rousínovské místní části Rousínovec. Novou fasádu má také věž kostela Nejsvětější Trojice v Habrovanech.

Jeden z největších investičních zásahů má z loňska za sebou také kostel svatého Floriána v Nemochovicích, do kterého se investovalo asi dva a půl milionu korun. Dočkal se mimo jiné výměny střechy na hlavní lodi i na věži.

Také v něm se nicméně letos plánují restaurátorské práce v interiéru. „V Bučovicích teď žádáme o dotace na opravu kazatelnice. Pokud budeme úspěšní, dostaneme necelých sto tisíc korun. Investice ale bude dvojnásobná, takže nejspíš nás to donutí akci rozdělit na etapy," plánoval starosta Nemochovic Lubomír Hofírek.