Specializuje se na plnící a kuličková pera, každý jeho výtvor originální. Asi před třemi týdny mu kvůli mimořádné zakázce volal ředitel kanceláře předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové. „Oslovil mě, jestli bych byl schopný pero pro prezidenta vyrobit. Už dříve jsem dělal pera do Senátu i pro některá ministerstva, takže v těchto kruzích už nejsem neznámý,“ vzpomínal Marek Najvar.

Velký důraz kladl už na volbu správného materiálu. „Zvolil jsem vulkanizovaný kaučuk. Ten vymysleli bratři Goodyearové v polovině devatenáctého století. Dále jsem využil akryl od americké firmy, který znázorňuje českou trikolóru,“ popisoval výrobce.

Nově zvolený prezident Petr Pavel (vlevo) a český premiér Petr Fiala, 28. ledna 2023,
Pavel snížení valorizace důchodů nemusí podepsat. Farského šéfem nejmenuje

S akrylem pracuje nejraději. „Je to nejčastěji používaný materiál na značková pera a je mnohonásobně dražší, než běžná tropická dřeva. Akryl však zůstane roky krásně lesklý,“ vysvětlil.

Samotný výrobek je výsledkem poctivé práce. „Výroba samotného pera není tak náročná jako výroba kazety, do které bude uložené. Je ze dřeva a příprava zahrnuje řadu náročnějších operací, pracuje na tom kolega,“ popsal Najvar.

Francouzský politolog a historik Jacques Rupnik.
Petr Pavel může být hlasem střední Evropy, říká politolog Jacques Rupnik

Ze známých osobností vyráběl pero například pro herečku Danu Morávkovou. K jeho zákazníkům už patřil třeba také bývalý místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Oficiální předání nového pera bude v pátek kolem jedné hodiny odpoledne. Slavnostně ho tento den představí předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová. Nastupující prezident Petr Pavel s ním podepíše svůj slib na inauguraci, tu má na programu příští týden ve čtvrtek.