Momentálně jsou nalezení psi umisťovaní v kotci v areálu rousínovských městských služeb. Jejich odchyt má na starosti strážník. „Podle občanského zákoníku se zatím pes považuje za nalezenou věc. Stejně jako o jiné nalezené věci má město povinnost se o něj postarat. Se zvířaty je to ovšem složitější, nejde je jenom tak uložit. Navíc v souvislosti s nimi vznikají další náklady, zejména na krmení," upozornil rousínovský strážník Petr Minařík.

Po půl roce však nalezená věc přechází do majetku města, a to se týká i psů. „Zatím se sice nestalo, že by se nakonec majitel nepřihlásil, každopádně je ale potřeba se o ně do té doby starat. Takže k nim musejí pracovníci chodit i o víkendu ve svém volném čase," podotkl vedoucí rousínovských městských služeb Václav Hůlka.

Výjimkou chce tak město předejít především problémům do budoucna. „Zatím se majitel opravdu vždy přihlásil. Problém je spíš v tom, že se zvyšuje četnost odchytů. Nejdřív to byl občas jeden pes, pak dva a už jsme se dokonce museli starat i o tři psy. Což byl problém, protože máme jen dvě klece," řekl rousínovský starosta František Havíř.

Nová vyhláška má také umožnit, aby si lidé nalezené psy mohli vyzvednout i dřív, než vyprší zákonná půlroční lhůta, ve které se může přihlásit jejich majitel. „Hledáme jinou možnost, jak se o nalezená zvířata postarat. Jednou z nich je právě opatrovnická smlouva, která by se se zájemcem sepsala na prvního půl roku. Pokud by se původní majitel nepřihlásil, zvíře by pak přešlo do jeho vlastnictví. Stejně to funguje třeba v Brně nebo v Letovicích," vysvětlil nový záměr Minařík.

A stejný přístup zavedli i ve Vyškově. „Držitelé psů, kteří se ujmou psa z městských kotců, jsou na rok osvobození od poplatků. Vůbec platit potom nemusejí ti, kteří si vezmou psa staršího deseti let," uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová. Ve Vyškově se o odchycené psy dočasně starají v zooparku.

Připlatí si naopak majitelé, kterým se pes zaběhl. „Pokud městská policie dokáže zjistit majitele psa, například podle známky nebo tetování, tak ho kontaktuje a řekne mu, kde psa najde. Zároveň s ním vyřeší vzniklý přestupek, protože pes samozřejmě nemůže sám volně pobíhat po městě. Po jeho vyřízení majiteli zvíře v zooparku vydají," dodala Bednářová.

Úkolem strážníka v Rousínově teď také bude zabránit možným spekulacím lidí, kteří by se chtěli vyhnout placení poplatků za psy fingovaným odběrem z útulku. „U sousedů a lidí z okolí budu muset zjistit, jestli dotyčný předtím nějakého psa měl. Také bude potřeba hlídat, jestli se nový majitel o nalezence dobře stará a netýrá ho," řekl Minařík.

S kontrolou pomůže také evidence, kterou vede městský úřad. „Města a obce mají ze zákona povinnost vést evidenci psů. V ní je zapsané, kdo jakého psa vlastní, jakou má známku a rasu. Z ní se dá také zjistit, jestli si nebere psa kvůli ročnímu zproštění od poplatků," dodal Minařík.

V Rousínově zbývá ještě dořešit, jak budou noví majitelé dokládat původ psa. „Uvidíme, jaká možnost bude nejlepší. Lidé nejspíš dostanou na městských službách potvrzení, že si psa převzali. S ním si pak na úřadu vyzvednou bezplatně známku," naznačil možné fungování starosta Rousínova František Havíř.