Přestože je podle kalendáře začátek února, příroda má zřejmě jiný názor. Příkladem toho jsou ostrůvky kvetoucích sněženek na každém rohu.

Někteří obyvatelé okresu jsou rádi, že ušetří za topení. Jiní zase litují, že si neužijí zimních radovánek. Teplá zima ovšem začíná dělat vrásky hlavně zemědělcům. Známé pořekadlo Únor bílý pole sílí letos totiž rozhodně neplatí.

Agronom nížkovické společnosti Agria Ivan Sedlák dennodenně sleduje předpověď počasí. Má obavy, aby družstvu nepomrzly meruňky a jabloně. „Počasí je letos velice nepřirozené. Stromy se už probouzejí k životu, proudí míza. Pokud přijdou náhlé mrazíky, bude konec,“ obává se Sedlák a prohlíží hroudy, zda můžou traktory vyjet na pole. To proto, aby zemědělci případně připravili pole na setí ječmene a máku.

Vinaři zatím vyčkávají, jak bude počasí vyhlížet dál. „Současné teplejší období takové, jaké zrovna je, problémem není. Horší by bylo, kdyby tak za čtrnáct dní nebo tři neděle teplota tak o deset stupňů klesla. V rostlinách už se totiž vlivem tepla začíná pohybovat míza, a ta by za nízkých teplot mohla zmrznout. Pokud by přišly opravdu mrazy, mohly by potom znamenat skutečně velké ztráty úrody,“ popsal vinař Miroslav Martinásek z Hostěrádek – Rešova.

Doplnil, že ze zmíněného hlediska byla loňská zima pro révu poněkud příznivější. Soukromý zemědělec Jan Hlobil, který se stará o svoji farmičku v Bohdalicích, zatím ale vidí spíš pozitivní dopady teplého počasí letošní zimy.

„Určitě se nám daří snadněji starat o zvířata. Chováme je venku, takže zima bez mrazu znamená snadnější přístup zvěře k vodě, která by jinak byla zamrzlá. A protože není sníh, odpadá nám i práce s jeho odklízením v ohradách,“ popsal Hlobil.

Farmář si zatím není jistý, jak se zima projevila na polích. „Zatím ale nejsou poškozená. Je trochu více hrabošů, ale nic strašného. Příroda si poradí,“ věří Hlobil. Taky podle jeho slov ovšem můžou situaci na polích zkomplikovat případné jarní mrazy.