„Vodu z Litavy neodebíráme. Zahrádkářská osada je na kopci, takže by se to nedalo. Obecně se nám ale nelíbí, že Povodí o podobné zákazy žádá. Dělá to kvůli úhynům ryb. Ale vegetace také potřebuje vodu, bez ní uhyne. A zahrádkáři, kteří se o rostliny starají, spláčou nad výdělkem," řekl za zahrádkáře ze Slavkova u Brna Vladimír Luža.

Ani členové vyškovské organizace vodu z Hané neodebírají. Pozemky mají od řeky daleko. „Většinou chytáme dešťovou vodu ze střech do sudů. Zatím jí máme dost. Například na mé zahradě v Nemochovicích stačí, když napadne kolem osmi až deseti milimetrů srážek. Mám celkem velkou střechu, takže se při tomto množství naplní i dva sudy," sdělil předseda vyškovských zahrádkářů Jaroslav Kolečkář. Nedostatku vody se zatím neobávají ani ve Slavkově. „Většinou máme své studny, kde ještě voda je," dodal Luža.

Předpovědi však nejsou příznivé. Sucho má být ještě po další čtyři týdny. „To se může podepsat na mladých stromcích, kterým při nedostatku vody opadají plody," podotkl Kolečkář.