ONLINE ZE SOUDNÍ SÍNĚ NAJDETE NA KONCI ČLÁNKU

Bití bambusovou tyčí, lískovým proutkem, lžičkou i vařečkou po různých částech těla, až někdy tekla i krev. V některých případech i velmi vulgární slova, urážky a výhrůžky. To všechno musely podle obžaloby několik let snášet čtyři děti slavkovských pěstounů Blaženy a Lubomíra Rosnerových, kteří se ve středu ocitli u Okresního soudu ve Vyškově.

„Obžalovaní jsou souzení ve věci týrání svěřených osob a také osob s nimi žijících,“ uvedl předseda vyškovského okresního soudu ve Vyškově Karel Menšík.

V jakém rozsahu a jak dlouho se měli slavkovští pěstouni činů dopouštět, o tom hovořila obžaloba. „Blažena a Lubomír Rosnerovi měli trýznit jim svěřené děti v průběhu let 2001 až 2006. To na nich zanechalo syndrom týraných dětí,“ četla obžalobu vyškovská státní zástupkyně Martina Klvačová.

Manželé Rosnerovi. měli svěřence týrat jak každý sám, tak i společně. Měli například vyhrožovat jednomu z dětí, že mu zarazí nůžky do hlavy. Poté, co je údajně brutálně zbili, měli rány ošetřovat různými mastmi, aby se dřív zahojily. Jednomu svěřenci prý v noci utahovali ortézu tak silně, až plakalo a křičelo bolestí.

Pěstouni obvinění vesměs popírají. „Cítím se nevinná,“ uvedla Blažena Rosnerová. Stejně odpověděl i její manžel. Přesto však připustili, že k některým událostem popsaných v obžalobě došlo.

„Zřejmě navždycky budu mít výčitky svědomí z toho, jak jsem se osopila na jedno ze svých dětí kvůli tomu, že si ostříhalo ofinu. To jsem ale byla dlouhodobě ve stresu a teprve poté, co jsem po svěřenci křičela a sprostě mu nadávala, mi došlo, co jsem udělala. Je to ovšem ojedinělý případ,“ hájila se plačtivým hlasem se slzami v očích Blažena Rosnerová..

Stejně tak vzpomínal její manžel na výstup s jedním z dětí, které bylo agresivní. „Trošku jsem ho uhodil dvoulinkou, což je úzký drát. V tu ránu se uklidnil. Jinak jsem ale žádný konflikt s žádným ze svěřenců nikdy neměl. Děti jsme nijak netrestali. Vždycky jsme se jim snažili domluvit. U těchto dětí, nemocných či různě postižených, nemají tresty význam,“ je přesvědčený Lubomír Rosner.

Oba shodně odmítají, že děti týrali. Přesto však jejich péče o postižené svěřence může podle nich občas vypadat jako mučení. „Protože jsou naši svěřenci postižení, musíme s nimi cvičit. Jenomže cvičení, která nám doporučili lékaři, jsou hodně bolestivá. Některé z našich dětí označují rehabilitace za týrání. Ale aby se jejich zdravotní stav zlepšil, k čemuž opravdu došlo, není jiná možnost,“ vysvětlila Blažena Rosnerová.

Poté, co soudce vyslechl obžalované, přišli na řadu svědkové. Výslechy se ovšem konaly s vyloučením veřejnosti. Rozsudku se obžalovaní nedočkali a jak uvedl soudce Menšík v úterý, neuslyší ho zřejmě ani při dnešním hlavním líčení, které se bude konat od osmi hodin.

ON-LINE

13:36 - Skončil výslech obžalovaného, na řadu přijdou svědkové - dvě děti pěstounů. Soudce vylučuje veřejnost. Hlavní líčení bude po zbytek dne probíhat bez přítomnosti veřejnosti

13:22 - Obžalovaný přiznal, že měl incident s jedním dítětem, kdy na něj vztáhl ruku

13:08 - L.R. popírá, že by někdy trestal děti tak, že by je bil proutkem.

13:00 - Soud nyní vyslýchá obžalovaného L.R., který se podle svých slov necítí vinen.

12:43 - Výslech obžalované B.R. skončil. Následuje pětiminutová přestávka.

12:40 - Druhý obhájce se informuje na tzv. Vojtovu metodu, kterou doporučil pěstounům praktikovat vyškovský neurolog jako rehabilitaci, aby se stav nemocných dětí zlepšil.

12:34 - Dotazy začal pokládat druhý obhájce manželů R.

12:19 - Ze slov B.R. vyplývá, kdo má celou kauzu na svědomí a jaké důvody dítě vedly k tomu, aby pěstouny podle ní křivě obvinilo.

11:57 - B.R. popisuje události, které bezprostředně předcházely jejich uvržení do vazby.

11:53 - Na základě udání, že některé z dětí mají modřiny od bití na zádech, přišla k R. sociální pracovnice na kontrolu. Následná lékařská prohlídka však prý žádné modřiny neodhalila, a to u žádné osoby žijící s R. v domácnosti.

11:45 - Podle B.R. přicházely měsíčně děti do styku s obrovským množstvím lékařů.

11:32 - Necitlivá a bolestivá rehabilitační opatření měli podle obžaloby manželé R. provádět. S tím obžalovaná souhlasí a připomíná, že to bylo na doporučení lékařů. Nemocné děti se prý díky tomu naučily chodit. Pěstouni prý pomocí cviků minimalizují postižení.

11:25 - B.R. uvedla, že jedno z dětí považovalo svičení za týrání, protože bylo velmi bolestivé.

11:20 - B.R. tvrdí, že nerada mluví o svých dětech špatně, příčí se jí to. Pláče.

11:11
- Obhájce klade B.R. otázky ohledně dětí. B.R. odpovídá klidným hlasem.

10:50 - Podle B.R. bylo jedno z dětí nezvladatelné, ubližovalo fyzicky ostatním svěřencům, kradlo peníze jak pěstounům, tak i návštěvám. Mělo jít dokonce o tisíce korun. Přesto prý dítě netrestali, pouze mu vysvětlovali, že to nesmí dělat.

10:32 - Jedno z dětí jednou zbila lískovým proutkem. Dítě bylo nemocné a dostávalo záchvaty amoku. Bití proutkem ovšem měl doporučit neurolog.

10:26 - B.R. přiznává, že po jednom dítěti křičela, nadávala mu tak, jak tvrdí obžaloba - sprostými slovy. Důvodem byl dlouhodobý stres, šlo o ojedinělou situaci. B.R. dítě dokonce zbila, další svěřenec pořídil videozáznam.

10:19 - Státní zástupkyni dál zajímá, zda B.R. dětem nadávala a ponižovala je.

10:16 - Státní zástupkyně se ptá na dopis, jenž měl odstartovat celou kauzu, který dvě z dětí hodily ve škole do schránky důvěry. V dopise je svěřenci měli obvinit z týrání. Přestože se B.R. o dopisu dověděla, jeho obsah dosud nezná.

10:12 - Státní zástupkyně klade otázky B.R.. Týkají se toho, jakým způsobem si pěstouni brali děti do péče, zdravotního stavu obžalované, která prodělala vážnou nemoc, a také školní docházky dětí.

10:06 - Podle B.R. výprask znamená selhání rodiče, proto většinou nepřistupovali k fyzickým trestům. I když například jedno z dětí pravidelně každou noc pomazávalo zdi a čisté oblečení výkaly, a to až rok a půl.

10:00 - B.R. výchovné problémy připouští. Většinou se však nevymykaly normálu. Některé děti dostávaly tresty jako zákaz dívání na televizi nebo plácnutí přes zadek. Týrání ovšem odmítá.

9:55 - Soudce zajímá, jestli měli manželé R. někdy výchovné problémy s dětmi. A jestli, a jakým způsobem je trestali.

9:52 - Každé dítě, které si manželé R. brali z ústavu, se s nimi podle slov B.R. při první návštěvě sžilo.

9:46 - B.R. vypráví srdceryvný příběh o tom, jak se o děti stará, o léčbě, kterou jim jenom pomáhá. Pláče.

9:40 - B.R. dále tvrdí, že nikdy nebránili vstupu do domu sociální pracovnici, i když její návštěvy byly vždy neohlášené.

9:35 - B.R. přiznala, že jednomu z dětí způsobovala bolest, a to v rámci rehabilitace na základě doporučení lékaře. Zdravotní stav svěřence se podle ní díky tomu rapidně zlepšil.

9:28
- K obžalobě se plačtivým hlasem vyjadřuje B.R. Podle svých slov se cítí být nevinná. O svěřence se starala spolu s manželem, jak nejlépe uměla. Zdůraznila, že si brali nemocné děti, které nikdo nechtěl, a dali jim jen to nejlepší.

9:20 - Státní zástupkyně čte obžalobu. Z ní vyplývá, že manželé R. měli své svěřence bezcitně týrat, bít je všemožnými pomůckami - vařečkou, naběračkou, lžičkou a podobně. Tím jim měli způsobit viditelné následky na těle. Dál měli děti být různými pruty a také je měli týrat i psychicky. B.R. například údajně vyhrožovala jednomu z dětí, že mu zarazí nůžky do hlavy. Svěřencům tak způsobili syndrom týraných osob.

9:10 - Soudce Karel Menšík zahájil hlavní líčení ve věci týraných svěřených osob. Dostavili se oba obžalovaní, B. i L.R.
ros- infografika