„Zkušební provoz by měl být zahájený v září příštího roku. Do té doby už budou vybudované stoky a přivaděče, abychom mohli vyzkoušet, jestli čistička funguje opravdu tak, jak má. Zatím vše stíháme, ale nikdo samozřejmě neví, jaké bude počasí. Ale to jsou běžné realizační problémy, které řeší asi každá stavba," uvedl předseda svazku a heršpický starosta Ziegler.

Nejtěžší práci už mají vesnice podle něj za sebou. „Podařilo se nám zajistit peníze, jsou vyřešené majetkoprávní vztahy a mnohé další. To vše zabralo bezmála tři roky práce, kterou nyní konečně zúročíme," nastínil Ziegler.

Vysoutěžená cena je nyní 328 milionů korun. Dotace pokryje devadesát procent uznatelných nákladů. Zbytek obce zaplatí přímo ze svých rozpočtů, a to většinou pomocí úvěrů.

Podle kilometrů

Všechny ale neplatí stejnou částku. „Jsou různá kritéria, podle kterých se vše rozpočítá. Jedním ze základních je třeba kilometráž kanalizace, dalším počet ekvivalentních obyvatel, u kterých připadá v úvahu, že se budou připojovat," objasnila starostka Hodějic Blahoslava Suchánková.

V minulosti se také řešil problém přípojek, s jejichž vybudováním lidé otáleli, což mohlo stavbu zpomalit. „Někteří lidé si nechávali přípojky dělat přes obec, jiní pak sami. Ale celkově asi tři čtvrtiny obyvatel už mají buď vše hotové nebo na tom pracují. Pouze asi u jedné čtvrtiny si nejsem příliš jistá, zda se už do něčeho pustili. Většinou se ale jedná o nemovitosti, kde nikdo nebydlí, a tak jejich majitelé přemýšlejí, zda to má vůbec cenu," vysvětlila Suchánková.

Slavnostní zahájení stavby se uskuteční dnes ve čtyři hodiny odpoledne na hřišti u hodějické sokolovny. „V podstatě je ale možné říct, že jsme ji odstartovali v momentě, kdy jsme zhotoviteli, který vzešel z výběrového řízení, předali staveniště," doplnil heršpický starosta.

JAN JURÁK