Podle původních plánů se měl zrušit a jeho klienti přestěhovat do nově postavených speciálních bytů. Obyvatelé domova však změnu odmítli. Mnozí v zařízení strávili víc než půl života a jinam nechtěli, sepsali proto petici.

Krajští radní nově rozhodli o přeměně zařízení na domov pro důchodce. Bude víc odpovídat potřebám tamních lidí, uvedl včera v tiskové zprávě radní Jiří Altman (ČSSD). Současní klienti se tak stěhovat nemusí.

Domov v habrovanském zámečku Altman už dřív označil za relikt minulosti, kdy stát tělesně postižené vytlačoval na okraj společnosti. Novinka to měla změnit. Lidé se měli nastěhovat do bytů postavených v nových rodinných domech, zčásti v Habrovanech, kde jsou zvyklí, zčásti jinde v kraji.

Zástupci kraje se výhody nového bydlení snažili lidem vysvětlit. Využít této možnosti se jich však po několikerých jednáních rozhodla jen třetina. „Ministerstvo práce a sociálních věcí nový transformační plán označilo za těchto okolností za neudržitelný,“ stálo ve zprávě.

Na přeměnu habrovanského zámku měla sloužit dotace 70 milionů korun. V habrovanském zámečku žije asi osmdesát tělesně postižených.