I proto se tento týden obec rozhodla přidat k těm, které sbírají podpisy v petiční akci, jež má vyjádřit nespokojenost obyvatel s novým režimem vstupu do Březiny. Jak už Vyškovský deník Rovnost informoval, začala v říjnu. „Končit měla v jeho závěru, ale s ohledem na to, že se přidalo právě Krásensko a ještě prostějovské Rozstání, ji prodloužíme do 15. listopadu," informoval Milan Pernica starší, který stojí v čele petičního výboru.

Aktuálně je tak do akce zapojených osmnáct obcí. Odstoupil jen Vícov z Prostějovska. „Petice je možné podepsat v téměř každé z nich. Arch jsme stáhli třeba v Nových Sadech, kde už svůj podpis připojila většina," sdělil Pernica. Ten můžou přidat nejen lidé z obcí, kde se petice nachází. „Jde o veřejnou záležitost, ke které se může vyjádřit v podstatě i obyvatel Aše. Nejde o referendum," vysvětlil Pernica.

Prodlouženého termínu tak můžou využít i Vyškované. V Turistickém informačním centru na Masarykově náměstí najdou podpisové archy u dveří. „Čekali jsme větší účast. Zatím máme asi jen pětatřicet podpisů," zhodnotila pracovnice centra Tereza Pospíšilová.

Starostka Krásenska chce po projednání se zastupiteli za obyvateli zamířit přímo. „Máme krásnou přírodu a les do ní patří. Jenže v podstatě jsme nyní vojenským újezdem uvěznění. Přitom v Krásensku a jeho okolí jsme nikdy vojáky neviděli," odkázala Šíblová na tvrzení armády, že větší rozsah přístupných ploch není z bezpečnostních důvodů možný.

2 300zhruba tolik podpisů má v současné době petice, do které se zapojilo osmnáct obcí z Vyškovska a Prostějovska.

K petici se rozhodli připojit po bezúspěšném jednání na újezdním úřadu. „Bylo nám řečeno, že s tím nic nenaděláme, že je omezení dané zákonem. Snad petice pomůže," přeje si Šíblová.

I proto Pernica oslovil senátora Ivo Bárka. Slíbil, že se přimluví u ministra obrany Martina Stropnického. „Už jsem mu napsal dopis, zda by se mohl touto situací zabývat. Zástupce náčelníka generálního štábu František Malenínský přislíbil, že v polovině listopadu uspořádá setkání se všemi obcemi zapojenými do petice. Armáda sice klade důraz na bezpečnost obyvatel, ale jak mi sdělil, nebrání se diskuzi," řekl.

Petenti tak budou na schůzce mluvit za všechny podepsané. Například právě Studnice, kde Pernica žije, mají tři sta padesát podpisů. A údaje o dalších stovkách přicházejí z dalších vesnic. „Myslím, že množství podpisů i obcí, které se rozhodly zapojit, už má vypovídací hodnotu," je přesvědčený Pernica.

Šance na nalezení kompromisu podle Bárka existuje. „Lidé byli zvyklí na nějaký režim, rozumím, že se jim změna nelíbí. Na druhou stranu chápu i armádu. Využívá vojenské újezdy po celé zemi a část ploch už ve prospěch obyvatel opustila," řekl Bárek.

Petiční výbor také plánuje cestu k ministru Stropnickému. „Na sekretariátu mi přislíbili, že se pokusí domluvit nějaký termín, abychom mu mohli petici osobně předat," řekl s tím, že pokud nebude nalezené řešení na ministerstvu obrany, výbor předá petici vrchnímu veliteli ozbrojených sil. Tedy prezidentu Miloši Zemanovi.