Klidná Nerudova ulice ve Slavkově u Brna má být příjezdovou cestou pro těžkou techniku, která bude vozit materiál k nové lokalitě Zelnice. Výstavba třetí etapy sídliště podle obyvatel ulice odstartuje projíždění nákladních aut. Své obavy si nenechali jen pro sebe. A sepsali petici. Město na ní nakonec slyšelo.

Nerudova ulice je slepá a vjezd na ní je možný pouze ze Slovákovy ulice. „A jako ke slepé ulici se k ní doposud veřejní činitelé i chovali. Od roku 1957, kdy se v ní uskutečnila výstavba, se s ní prakticky nic nedělo a místo silnice byla původně jen navážka. Až v posledních dvou letech nám město zajistilo vodovodní přípojku, kanalizaci a novou pěknou asfaltovou silnici," konstatoval iniciátor petice Jan Boubín.

Tu město dokončilo v minulém roce a lidé z ulice se svépomocí pustili do opravy chodníků před svými domy, přičemž jim materiál dodávalo město. „Jenže nedaleko naší ulice investor staví bytové domy, ke kterým veškerá technika doposud přijíždí ze Slovákovy ulice. Nicméně v době, kdy jsme se zajímali o to, jak se naše ulice bude opravovat, jsme se dozvěděli, že výstavba je rozfázovaná do tří etap a právě ve třetí etapy má těžká technika jezdit už po naší opravené ulici," zmínil Boubín.

Proti tomu se sousedé rozhodli bránit a sepsali petici. „Mimo jiné tím chráníme i obecní majetek. V našem návrhu je, aby ulice zůstala i nadále slepá a nebyl na ni povolený vjezd nákladním autům. Samozřejmě se ale nebráníme kompromisům. Až budou bytové domy na Zelnici postavené a bylo by nutné například z požárních důvodů, aby osobní auta z nového sídliště jezdila přes naši ulici, tak proti tomu bojovat nebudeme," doplnil Boubín.

Podloží zůstalo

Z poškození nově opravené ulice má strach i další obyvatel ulice Jiří Kyjovský. „Požadovali jsme, aby dopravní značka zakázala vjezd autům těžším než tři a půl tuny. Zatím naše ulice průjezdná není, ale pokud by po ní v budoucnu skutečně měla jezdit těžká auta, asi by nový asfaltový povrch dlouho nevydržel. Podloží silnice se totiž neměnilo," zmínil Kyjovský.

Připomněl, že třeba před dvaceti lety v ulici nestávalo téměř žádné auto. „V současné době je ale ulice plná zaparkovaných aut, a pokud by měla být průjezdná, zřejmě by se situace stala neúnosnou. Odbor dopravy by asi musel dát na jednu stranu zákaz zastavení, což by se pochopitelně lidem nelíbilo," upozornil Kyjovský.

Nakonec si ale sousedé můžou oddychnout. Slavkovští zastupitelé totiž jejich výzvám vyhověli. „V současné době už máme od policie povolení umístit v ulici zákazové značky, omezující vjezd vozidlům nad devět tun, které nainstalujeme v únoru," potvrdil vedoucí odboru investic a rozvoje slavkovské radnice Petr Lokaj.

Kvalitu silnice také prověřil odborný posudek. „Ten jsme nechali zpracovat na základě upozornění, že nosnost povrchu není určená pro těžší auta. Posudek obavy vyvrátil, přesto chceme zachovat klidný ráz Nerudovy ulice, a proto jsme se rozhodli osadit ji zákazovými značkami. Upozorňuji ale, že dopravní obsluhy se omezení týkat nebude," podotkl slavkovský starosta Ivan Charvát.

Slova vedení města potěšila i třeba Růženu Mazalovou, která se pod petici také podepsala. „Jsem ráda, že ulice, kterou jsme si navíc svépomocí zvelebili, nebude muset čelit rachotu těžké techniky. Byla by škoda, aby se peníze a úsilí vyhodily oknem," zmínila Mazalová.