Jednotlivé obce regionu si v těchto dnech připomínají šestašedesát let od doby, kdy vrcholily boje za osvobození od fašistické nadvlády. Nejrůznější pietní místa věnovaná padlým si nicméně o důstojné podobě mohou nechat zdát. Litery už dávno nezáří zlatem do svého okolí, na žulových kamenech se zabydluje mech a lišejník, cestičky k nim jsou neupravené.

Obce se však o nápravu snaží. Třeba při příjezdu do Nemochovic vítá na dřevěné rozsoše tabule s téměř vybledlým nápisem Partyzánská obec. Pod ní je přibitá cedulka.

Litery vybledly pod náporem slunečních paprsků a barva popraskala do nesourodé mozaiky. „Lidé k tomu měli na zastupitelstvu připomínky a plánujeme její opravu. V podstatě jsme měli cedule z každé strany, na druhém konci teď není žádná. Bohužel už dnes ani nikdo neví, co na nich vlastně bylo napsané,“ sdělil nemochovický starosta Lubomír Hofírek.

Ve spodní části návsi se pak nachází pomník v nepříliš lichotivém stavu. V zadní části si místo růží lebedí tráva a pampelišky.

Při bližším pohledu na velký kámen, který tvoří podstatu pomníku, je patrné, že na něm něco chybí. „Dříve tam byla bronzová deska, ale zůstaly po ní jen šrouby. Sebrali ji do sběru. Policie sice vypátrala zloděje, ale tím to také skončilo. Připravujeme desku novou, asi dřevěnou, aby nikoho nelákalo ji sebrat,“ slíbil Hofírek.

Zvláštní vzpomínkové akce ale neplánují. „V obci máme dva památníky, k nim položíme věnce. A také k pomníku Ivana Korše, který se nachází u silnice směrem na Brankovice,“ dodal starosta.

Také v Brankovicích mají partyzánský pomník. Jako by chtěl dostát partyzánské pověsti, nachází se skrytý mezi stromy u hlavní silnice I/50. Cestička k němu nicméně zarůstá mechem a přečíst některé litery dá docela práci. „V loňském roce jsme měli k pětašedesátému výročí osvobození vzpomínkovou akci i s ohňostrojem, ale letos nic velkého nechystáme. S dalšími představiteli obce samozřejmě položíme k jednotlivým památníkům věnce,“ přiblížil letošní výročí brankovický starosta Vladimír Procházka.

Příkladem pro zarůstající pietní místa jsou naopak Kozlany. Na návsi se tyčí pomník věnovaný obětem první i druhé světové války. Tráva v okolí je posečená, schody zametené. „K pomníku klade vedení obce věnce dvakrát ročně k výročí v květnu a v říjnu,“ sdělila Marie Drábková z Kozlan.

ROMAN VOLEK