„Zatímco v řadě menších obcí ho mají, ve Slavkově takový pomník chybí. Bylo by vhodné to napravit. V současné době připomíná ve městě oběti válek, respektive druhé světové války pouze pietní tabule, která se nachází po levé straně při vstupu na hřbitov a obsahuje sedmnáct jmen," poukázal Maleček.

Jména na tabuli patří Slavkovanům, kteří zemřeli v koncentračních táborech. Oběti, které zahynuly přímo ve městě, ovšem žádný památník nepřipomíná a to stejné platí pro první světovou válku.

Rada vzala Malečkův podnět na vědomí. „Vedení města tento záměr podporuje. Je důležité provést historický průzkum obyvatel Slavkova, kteří bojovali v různých armádách po dobu obou válek. Jakmile bude známý přehled bojujících i padlých Slavkovanů v těchto válečných konfliktech, bude vhodné zpracovat odpovídající dokument, na základě kterého bude možné zahájit jednání o výstavbě památníku těmto bojovníkům a obětem," přiblížil místostarosta Slavkova Petr Kostík.

Podle Malečkova výzkumu ve městě během obou válek zemřelo 252 lidí. „O tom, kolik může pomník stát a kde se bude nacházet, je ještě předběžné mluvit. Zatím jsem vytipoval dvě místa, kde by podle mě jeho umístění bylo vhodné. Předpokládám ale, že pokud se záměr posune dál, bude o těchto věcech jednat speciálně ustanovená komise," nastínil Maleček.