Jedinou zastupitelkou, která hlasovala proti návrhu, byla bývalá bučovická starostka Šárka Šilerová. „Důvod je jednoduchý. Podoba vyhlášky má zásadní nedostatky a je svým způsobem zbytečná. Městští strážníci mají i tak dost práce. Jediným možným řešením by v takovém problému bylo související navýšení jejich počtu," přiblížila svůj postoj Šilerová.

Samotní městští strážníci však vyhlášku vítají. „Jsme za ni rádi, už dlouho jsme ji potřebovali. Často se stávalo, že někdo posedával opilý u kostela, fontány nebo na dalších místech města, a my jsme neměli žádný nástroj, jak tomu zamezit. Nějakou práci navíc nám to samozřejmě přinese, ale prvořadá by měla být spokojenost obyvatel Bučovic. Navíc nové povinnosti nám přineslo i zavedení kamerového systému a i za něj jsme rádi. Bez některých možností se prostě běžná policejní práce vykonávat nedá," vysvětlil velitel bučovické městské policie Jiří Wasserburger.

Podle starosty Bučovic Radovana Válka novinka žádnou zátěž pro strážníky nepředstavuje. „Hlavně jde o službu lidem, kteří si nejen mně mnohokrát stěžovali na to, že je opilci obtěžují. Podobně jako v případě nedávné vyhlášky o volně pohybujících se psech se jedná o součást snahy o lepší propagaci celého města," řekl starosta.

Menší pochybnosti přesto panují i mezi obyvateli Bučovic. „V zásadě jsem pro, jelikož by to mohlo dopomoct k pořádku na některých místech. Důležité ale podle mě bude, aby se všechno správně nastavilo a regulovalo, protože je přeci jen rozdíl mezi popíjením na náměstí a nějakými třeba soukromými akcemi v přírodě," upozornil například Rudolf Kozlovský z Bučovic.

Podobné obavy město chápe, ale označuje je za zbytečné. „Dvou hlavních akcí spojených s konzumací alkoholu, což jsou vinařské slavnosti a slavnosti burčáku, se zákaz samozřejmě netýká. Pořadatelé dalších akcí sice budou muset požádat o povolení radu města, ale jsem si jistý, že společensky užitečné události nebudou mít žádné problémy. Co se týče lidí, konzumace alkoholu, při které nebude vznikat hluk a nepořádek, vadit nebude," přislíbil Válek.

Podle Šilerové zákaz nic zásadního nevyřeší. „Myslím si, že by i nadále stačila občansko-právní pravidla, která platila doposud. Stejně se toho moc neodhalí a navíc není nikde napsané, že budou pokutovaní ochotní platit," poznamenala Šilerová.

Pokuta by měla být podle nové vyhlášky až hraniční možností. „Situace se budeme nejprve snažit vyřešit domluvou, pokuta, jejíž maximální hranice je stanovená na dva tisíce korun, by následovala až v krajním případě. Jestliže by ani ta nestačila, museli bychom přistoupit k úřednímu záznamu," vylíčil Wasserburger.

Vyhláška se zaměřuje hlavně na centrum města a místa, kde se často vyskytují děti. „Kromě náměstí a škol se bude zákaz pití alkoholu týkat autobusového a vlakového nádraží, okolí Penny Marketu nebo bučovické aleje," vyjmenoval před časem místostarosta města Jiří Horák.