Chybět nebudou domácí folklorní soubory Křenovák a Křenováček nebo ukázka skupiny historického šermu. „Bereme to jako takové podzimní posezení u burčáku. Jednou za dva roky pořádáme Babské hody, loni byly spojené s ochutnávkou koláčů. Bylo to poprvé pojaté jako takový venkovní jarmark, kdy ženy v krojích kromě svého běžného programu napekly koláče a nabízely je návštěvníkům. Lidí přišlo poměrně dost a ohlasy byly dobré, tak jsme se rozhodli, že setkání zopakujeme, ač na letošek Babské hody nepřipadají," upřesnil starosta obce Jaromír Konečný.

Sobotní Křenovický jarmark s nadsázkou označil za gurmánský. „Bude menší, počítáme zhruba do deseti stánků. Nebude orientovaný na řemeslné výrobky, ale spíš na pochutiny. Lidé ochutnají víno, burčák, klobásy, domácí paštiky, frgále, dorty nebo dobroty z udírny," vyjmenoval Konečný.

Setkání začne v sobotu od tří hodin odpoledne na náměstí Na Liškově. Provázet ho bude dechová kapela Hajanka. Skupina historického šermu Buhurt navrch předvede skeč nazvaný Zubu trhání. „Je to taková krátká scénka, která vznikla asi před dvaceti lety. Při jedné šarvátce jeden muž udeří druhého do tváře, ten začne naříkat na zub, tak se rozhodnou, že musí ke kováři, kterého představuji já. Jenže mně nestačí malé kleště, tak vytahuji větší, nakonec mu vytáhnu zlatý zub. Pak to společně zapijeme," shrnul křenovický umělecký kovář a člen skupiny Oldřich Bartošek. V případě špatného počasí se celá akce přesune do sálu ve Václavské ulici.

Cesta plná nástrah a důležitých úkolů. A hlavně spousta zábavy a legrace. Na dobré počasí spoléhají také Klepačovští a v sobotu na hřišti pořádají Partizánskou stezku. Ta začíná hodinu po poledni.

Startovné je pro děti dvacet korun a čtyřicet pro dospělé. Příchozí se můžou také těšit na oheň, opékání špekáčků, čaj a kytaru. Zakončení bude za hasičskou zbrojnicí s občerstvením a posezením i pro ty, kteří stezku nedokončí. „Bude mít dvě úrovně. Jednu pro děti a druhou pro dospělé. Soutěžící budou jezdit na koních, střílet z luku nebo budou muset zvládnout lanové překážky. Pokud se někdo bude bát, tak ho ale do úkolů nebudeme nutit. Každý pak dostane za účast malou odměnu," lákal pořadatel setkání Miroslav Vičar.

Odměnou pro děti, které navštíví ornitologické setkání v rousínovském Kroužku, bude naopak detailní pohled na pěnkavy, strnady, červenky nebo sýkorky. Těšit se můžou i na výklad odborníků na slovo vzatých. Slavkovský ochranářský spolek totiž zve na kroužkování ptactva. Děti si nicméně musí přivstat, sraz je v sobotu už v osm ráno na návsi u rybníčku v rousínovské místní části Kroužek. „Na programu bude tradičně ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Akce je o týden dřív, takže možná samotný tah ptáků bude lepší. Natáhneme šedesátimetrovou síť, uvidíme, kteří ptáčci se chytnou," řekl dlouholetý amatérský ornitolog Jiří Bartl z Rousínova.

Pivo, hudba nebo ohňostroj. To vše čeká rovněž v sobotu návštěvníky devatenáctého ročníku pivní poutě v Černé Hoře. Místní pivovar otevře ve dvanáct hodin své brány a nabídne různorodý hudební i doprovodný program.

Z kapel zahrají třeba Chinaski, Jelen nebo Banjo band Ivana Mládka. „Letos máme pro návštěvníky nachystané jedno překvapení. Každé páté pivo bude zdarma," prohlásil obchodní ředitel Pivovaru Černá Hora Pavel Posh.

Na výčepu se pivaři dočkají třeba černohorského Matouše, Velenu nebo světlého ležáku Páter. „Podle mě je pouť jedna z největších akcí tady v okolí, moc se na ni těším. Určitě potkám hodně kamarádů, taky si poslechnu kapely. Bude to pro mě dobré zpestření víkendu," uvedla třeba Barbora Musilová ze Žďárné.

Poslechnout si kapely můžou ti, kteří zaplatí vstup na nádvoří pivovaru. Otevřené bude i muzeum pivovarnictví s řízenou ochutnávkou piv nebo prohlídka pivovaru. Pro děti pak bude přichystaný skákací hrad i vystoupení kouzelníka. Celodenní program pro rodiny s dětmi bude na výletišti zdarma. O půl deváté pak rozjasní oblohu večerní ohňostroj.