Následky krize se podle něj naplno teprve projeví. „Například u nás už máme avizované zdražení piva od jara. Počítali jsme s tím hlavně v souvislosti s většími náklady na energie, ale nyní do toho zasahuje ještě válka na východě. V tuto chvíli tedy plné dopady ještě nemám vyčíslené,“ dodal obchodní ředitel pivovaru na Vyškovsku.

ZDRAŽOVÁNÍ PIVA

* Výroba je náročné na energie.
* Podstatnou část ceny tvoří suroviny.
* Při přepravě zdražují paliva.
* Dopad krize na ceny provozovatelé teprve zohlední.

S velkými obavami vzhlíží k budoucnosti Jana Pavlišová z pivovaru Genius noci v Lomnici na Brněnsku. „I v době krize rozvážíme jako dřív, takže vystřelení cen nafty silně pocítíme. A to do toho ani nepočítám, že zdraží v podstatě úplně všechno. Třeba slad jsme objednávali naposledy v zimě, už na ceníku z února pak podražil, takže odhaduji další zhoršení,“ komentovala Pavlišová.

Z citelných ran se vzpamatovává celý obor. „Zhruba polovinu trhu drží skupina Plzeňského Prazdroje, která už avizovala, že zejména kvůli energiím od dubna o korunu zvýší ceny všech svých produktů. Velké pivovary mají přitom oproti těm malým v nákupu surovin logicky výhodnější pozici. Zdražení tedy očekávejme i u těch menších, jiná cesta ostatně po covidové krizi a současné surovinové ani není možná. Dalším důvodem ke zdražování je vysoká inflace,“ vysvětlil odborník na jihomoravské minipivovary Filip Vrána.

Při výrobě sladu i produktu spotřebovávají pivovary velké množství energie. „U paliva již náklady bleskově narostly a v ceně piva hraje doprava nezanedbatelnou část. Zdražovat se v podstatě už začalo a je otázka, jaký vývoj situace bude dál a zda jarní zdražení bude jediné v tomto roce,“ zhodnotil nepříznivou situaci prezident Českomoravského svazu minipivovarů Michal Voldřich.

Podle některých provozovatelů je problém vydělat i bez krize. „Minipivovarství obecně je podhodnocené. Je to pro nás spíš taková srdcařina. Ideální scénář bude, pokud zdraží všichni zároveň a hlavně je důležité, aby neopadl zájem zvláště mezi hospodskými, které zásobujeme. To je pro nás velký otazník,“ vysvětlila Pavlišová z Genius noci.

Symbolický postoj

Zdražování ohlásila v pivovaru na Brněnsku jako postupné. „Obvykle jsme to udělali třeba jednou za rok nebo jednou za dva roky. Tentokrát jsme zdražovali naposledy na podzim, další už máme v plánu a mám dojem, že to letos nebude naposledy. Nepočítám s nějakým rychlým a výrazným růstem cen, spíše porostou postupně a častěji,“ dodala Pavlišová.

Velké pivovary v kraji zasáhne navíc omezení exportu. „Rusko je náš třetí největší trh pro vývoz piva a první mimo Evropskou unii. To se kvůli agresi Putina změní, příjmy pivovarů zčásti klesnou. O ekonomické ztráty teď ale až tak nejde. Důležitý je nyní spíše náš symbolický postoj,“ dodala výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy letos zdraží pivo zhruba o patnáct procent. U minipivovarů odhadli zástupci Českomoravského svazu navýšení o deset procent. „V případě, že někdo vydrží se zdražením až do léta, tak je pravděpodobné, že bude vyšší,“ dodal Michal Voldřich.