Záležet však bude na rychlosti, s jakou se podaří začít opravy aktuálně příliš nevyužívaného pivovaru. V areálu plánují vyškovští představitelé obnovu pivovaru, nejspíše ale v menším měřítku než dříve. Pokud by obnova místa odstartovala v dřívějším termínu, podívali by se návštěvníci na místo teprve takzvaně do nového.
Realističtější scénář je však podle vyškovského starosty Karla Jurky uspořádání například letního kina, vyškovské pouti nebo menších kulturních akcí v následujícím roce a do doby, než rozsáhlejší rekonstrukce začne.
„Vnitřní areál pivovaru bychom chtěli oživit, dalším plánům se ale také musíme ekonomicky přizpůsobit,“ sdělil Deníku Jurka.
Kompletní soubor nemovitostí v areálu vyjde na více než pětasedmdesát milionů korun. Samotný pivovar pak z této sumy představuje přes čtyřiašedesát milionů. „Pozemky na Palánku činí přes osm milionů korun, cena za rybník Jandovka přesahuje dva a půl milionu,“ vyčíslil na středečním mimořádném zasedání vyškovského zastupitelstva starosta Karel Jurka.
Výrobu piva nájemce zastavil
V devadesátých letech minulého století se vyškovský pivovar vyhnul privatizaci a zůstal státním podnikem. Tržby a produkce oblíbeného chmelového nápoje ale postupně klesaly. Další osud pivovaru se tak ocitl v nejistotě a stát začal hledat možného provozovatele.
Výběrová řízení, ze kterých měl vzejít budoucí nájemce, ale dlouho nepřinesla konkrétní výsledek. Povedlo se to až před třinácti lety, o čtyři roky později ale provozovatel podal žalobu. Samotnou výrobu piva posléze nájemce zastavil na jaře roku 2017, poslední lahve vyškovského piva zmizely z obchodních regálů o několik měsíců později.
Vaření piva tak nahradil vleklý spor mezi státem a bývalým provozovatelem, který požadoval odškodné za ušlý zisk. Tvrdil, že příčinou nekvalitního piva byly závady na technologii.
„Zásadní soudní spor vedený bývalým nájemcem proti společnosti Jihomoravské pivovary o částku přes sedmašedesát milionů korun s příslušenstvím byl ukončen,“ uvedl před časem mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Požadavky zamítl soud
Požadavky někdejšího nájemce zamítl nejdříve rozsudek Okresního soudu ve Vyškově, rozhodnutí posléze v odvolacím řízení potvrdil Krajský soud v Brně. Rozhodnutí ve věci se tak stalo pravomocným, ani jedna ze stran následně nepodala dovolání k Nejvyššímu soudu.
Někteří vyškovští obyvatelé mají z případného budoucího provozování pivovaru městem obavy. „Je dobře, že tak velký pozemek uprostřed města nebude ležet ladem a chátrat. Zároveň si ale nemyslím, že by město mělo podnikat v oblasti pivovarnictví. Pokud tedy obnovení provozu pivovaru, tak s nájemcem a ne s účelově založenou společností ovládanou politiky,“ nastínil svůj názor muž, který se představil jako Jaroslav.
Skeptičtější je vůči krokům městských zastupitelů například Zdeněk Poč. „Město má dávno naplánované, co a jak provede s areálem. Jinak by ho za tu nehorázně zdrcující sumu peněz nekupovalo,“ zamyslel se Vyškovan.
Ve vlastnictví města by se měl vyškovský pivovarský areál ocitnout do konce roku. Z hlediska financování zatím představitelé města vedou jednání s bankami o možném úvěru, blíže ale situaci dosud nemohli komentovat. Debatu o případné půjčce na odkup části movitého majetku očekávají na některém z podzimních zastupitelstev.