Parkování na zakázaném místě nebo až moc sešlápnutý pedál na padesátce? Pokuty od vyškovských městských strážníků netěší nikoho, nově je ale potrestaní řidiči můžou platit rovnou pomocí platební karty. Možnost už město řešilo před pěti lety.„Tehdy jsme se nedohodli na podmínkách. Teď jsme uzavřeli smlouvu s jednou bankou. Není podepsaná na základě pevně stanovené tržby, terminál dostaneme zdarma a platit budeme pouze určitá procenta z uskutečněných transakcí," rozvedl výhody zástupce velitele vyškovských strážníků Petr Urban.

Dosud motoristé hradili pokuty buď hotově přímo na místě, nebo později složenkou na poště. Terminál na platební karty s sebou budou vozit strážníci od září. Nebude ho mít ale každé auto, hlídky se budou dělit o jediný. „Nemělo by to smysl. Bohatě stačí, když si přenosný terminál vezme vždy posádka auta, které bude v provozu. Dostat ho máme během čtrnácti dnů a začít fungovat by měl od prvního září," přiblížil plány městské policie Urban.

Vyškovská radnice novou metodu vítá. „Jde do značné míry o reakci na přání Vyškovanů, kteří se nás na takovou možnost často ptali. Se složenkami jsou navíc mnohdy zbytečné administrativní problémy, nemluvě o tom, že někteří lidé je ani zaplatit nechtějí. Za první polovinu letošního roku nebyly na místě zaplacené víc než dvě stovky pokut," uvedla mluvčí Vyškova Dana Ryšánková.

Rozhodnutí považují za správné i sami řidiči. „Když už má člověk tu smůlu, že musí platit pokutu, tak jsou podle mě podobné terminály skvělá věc. Méně lidí se bude moct vymlouvat na hotovost a ti, kteří ji opravdu mít nebudou, se alespoň vyhnou cestě na poštu," podotkl třeba Vyškovan Pavel Machálek.

Možnost platit pokutu kartou možná v brzké době nebude jen výsadou okresního města. Uvažují o ní i ve Slavkově u Brna. „Jednáme s bankou. Pokud nám předloží výhodnou nabídku, pravděpodobně jí využijeme. Bude to pohodlné jak pro nás, tak pro hříšníky. Jde hlavně o službu pro ně," připomněl velitel slavkovské městské policie Petr Smejsík.

Naopak v Bučovicích se k možnosti staví spíš odmítavě, i když problémy s placením složenek řeší i tam. „Lidé můžou složenku zaplatit do patnácti dnů na poště, městském úřadě nebo přímo v sídle městské policie. Samozřejmě i my máme skupinu přestupců, kteří prostě nezaplatí nikdy," uvedl velitel bučovických strážníků Jiří Wasserburger.

Terminály v autech nezavrhuje, ale jejich významem si jistý není. „Nevím, jestli by to na tak malém městě, jako jsou Bučovice, mělo ten správný efekt. Když řidič nemá hotovost, jsme ochotní i chvíli počkat, aby si mohl vybrat peníze z bankomatu, kterých máme ve městě dost," myslel si Wasserburger.

V Bučovicích navíc upřednostňují pohyb hlídek pěšky, nikoliv v autech. „Po celou dobu, co jsem u policie, preferuji, aby strážníci chodili pěšky a byli vidět v ulicích. Těžko by tak s sebou nosili terminál," dodal Wasserburger.

Vyškov čeká ještě jedna novinka spjatá s placením složenek. Strážníci budou nově doručovat výzvy k zaplacení pokut sami. „Stává se, že dlužník složenku ztratí, zapomene na ni a podobně. Následují pokusy o vymáhání dlužné částky. Doteď to mělo na starosti hlavně právní oddělení, nově to bude na nás," řekl Urban. Rozhodnutí počítá se dvojím efektem. „Lidé nechtějí, aby sousedé a spolupracovníci viděli, že k nim přichází policie, budou si tak placení víc hlídat. Další výhodou bude i to, že my můžeme narozdíl od pošty oznámení doručovat i v době, kdy toho její pracovníci nejsou schopní. To znamená ve večerních hodinách i o víkendech," připomněl Urban.