Platit by se mělo letos začít v Rousínově. Vedení města ale nyní řeší detaily. „Zatím u nás žádné placené městské parkoviště nemáme. Letos ale plánujeme, že bychom na náměstí pořídili parkovací automaty. Lidé by za parkování platili asi pět korun za hodinu. Vše ale ještě budeme podrobněji řešit,“ informoval místostarosta Rousínova Jiří Petřík.

Ve Vyškově zase uvažují nad zpoplatněním dalších míst. I tam ale toto téma musí nejprve pořádně promyslet. „V nejbližší době určitě ne. Tuto otázku už ale řešíme. Jsou tedy možnosti, že by jsme zpoplatnili další stání. Je to ale citlivé rozhodnutí. Proto napřed vše musíme promyslet,“ naznačil starosta Vyškova Jiří Piňos.

Cena za parkování ve městě ale není jednotná. „Každé parkoviště stojí jinak. Záleží, jestli je na náměstí nebo třeba ve Dvořákově ulici. Většinou je to deset korun na hodinu,“ uvedl starosta.

Na vybírání parkovného podle Piňose ale město rozhodně nezbohatne. „Ke zpoplatnění nás nutí jednak velký počet automobilů, ale také to, že parkoviště musíme uklízet a starat se o ně. Za parkování se platí v každém městě. Proto nevidím důvod, proč by měl být Vyškov výjimkou,“ myslí si starosta.

Úplně v každém městě vyškovského regionu ale ne. Výjimky dosud tvoří města Rousínov a Ivanovice na Hané. Zatímco Rousínov už zpoplatnění chystá, v Ivanovicích nic takového nehrozí. „Placené parkoviště nemáme, a ani žádné nechystáme. Problém je spíš třeba s parkováním pracovníků Biovety, kteří nám stojí na cestách, a potom je třeba obtížné odhrnout tam sníh. Spíš plánujeme udělat další parkoviště, aby měli lidé kde stát a neblokovali komunikace,“ upozornil na jiný problém místostarosta Ivanovic na Hané Vlastislav Drobílek. Podle něj nemá město Ivanovice problém s velkým množstvím aut. Hodně prostoru k parkování je třeba vedle motelu Ivanka.

Platit navíc ale lidé nebudou v Bučovicích. Tam zůstává desetikoruna za hodinu pouze na náměstí. „V centru problém není, proto se platí jen na náměstí. Větší problémy jsou ale v obytných zónách. S tím má ale nejspíš potíž každé město,“ uvedl starosta Bučovic Radovan Válek. Tímto problémem se radnice bude časem také zabývat.

Zpoplatňovat další místa nehodlají ani ve Slavkově u Brna. „Důvodem pro zavedení placeného parkování byl záměr ovlivnit dlouhodobé stání v centru města, abychom zvýšili možnosti krátkodobého odstavení osobních automobilů pro nakupující v obchodech, osoby vyřizující pracovní a osobní věci na úřadech, v bankách a podobně. V současné době není plánované zpoplatnění dalších parkovacích míst,“ informoval Petr Janek ze slavkovského odboru investic a rozvoje.

Podle Jankových informacích je na náměstí zpoplatněných šedesát míst, kde hodina stojí deset korun. Na ulici Boženy Němcové vybírají poplatek z třiatřiceti míst po pěti korunách za hodinu. Na parkovištích je možné zakoupit si i roční parkovací kartu.

Ceny parkovišť ve městech
Bučovice 10Kč*
Ivanovice n. H. zdarma
Rousínov zatím zdarma
Slavkov u Brna 10Kč
Vyškov 10Kč

*ceny jsou uváděné za hodinu parkování
Zdroj:Městské úřady