Výstavba nových bytů podle něj spadá do kompetencí obcí a měst. „Kraj vlastní mnoho budov, o které se musí prioritně starat a opravovat je. Ty, které nemají využití, postupně nabídne k prodeji," odůvodnila krajská mluvčí Monika Brindzáková. Jak dodala, koupit si je můžou třeba právě obce.

S tím však nesouhlasí starosta Vyškova Karel Goldemund. „Máme přislíbené jednání, kterému se nebráníme. Na druhou stranu si ho nepředstavuji tak, že nám řeknou: ,Přihlaste se do výběrového řízení.' V roce 2014 jsme koupili dům v Žižkově ulici, protože jsme se obávali, že v něm může vzniknout ubytovna. Město naší velikosti nemůže stále dokola kupovat budovy, kde něco podobného hrozí," vysvětlil Goldemund.

Nevyužité budovy
• Boskovice: bývalé oděvní učiliště
• Kyjov: bývalá zdravotní škola
• Vyškov: bývalá střední zdravotnická škola
• Znojmo: bývalá zemědělská škola

Podle něj má být kraj pro města první partner a spojenec. „Kraj si může se svým majetkem nakládat, jak uzná za vhodné. Nechápu ale, jak může přemýšlet o tom, že by město uvrhl do problémů. Riziko je umocněné tím, že ve škole byl internát. Ten, kdo objekt koupí, tam okamžitě může nastěhovat problémové lidi. A město proti tomu nemůže nic udělat, protože objekt je zkolaudovaný jako ubytovna," podotkl starosta.

O problému diskutoval s náměstkyní hejtmana Taťánou Malou. „Obavám před spekulanty, kteří koupí budovy a nastěhují tam sociálně slabé, rozumím, ale my se musíme chovat jako řádný hospodář," vzkázala náměstkyně.

Stárnoucí lidé měli mít v budově svůj byt a zároveň zajištěné všechny služby, které poskytuje charita. Součástí měly být i chráněné dílny. Například v prádelně nebo kuchyni měli pracovat zdravotně postižení. Ti by našli práci i v kavárně s restaurací. O tom, že se projekt neuskuteční, se ředitelka charity Hana Regnerová dozvěděla až ke konci tohoto týdne.

Vyškovská bývalá škola není na jižní Moravě jediná, kterou se kraj rozhodl prodat. Například bývalé oděvní učiliště v Boskovicích na Blanensku chtěl ještě loni přestavět na malé byty pro začínající rodiny s dětmi. Podle Malé o ni projevil zájem soukromý investor. To ovšem nepotvrdila starostka Boskovic Hana Nedomová. „Na jaře jsme podpořili plán na zřízení komunitního domu. Oficiálně městu odkup budovy kraj nenabídl," sdělila.

Prodej se chystá také v Kyjově a ve Znojmě. Tam ale bývalou zemědělskou školu kraj neprodá. Předal ji do správy Jihomoravskému muzeu ve Znojmě. Převod už schválilo krajské zastupitelstvo.