VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plánovaná regulace nás může zlikvidovat, bojí se vinaři

Vyškovsko – Víno sudové a lahvové, tuzemské a ze zahraničí, vinaři a vinotéky. Všechno je provázané tak těsně, že zásah do jednoho dílku může způsobit dominový efekt. Zvlášť tak velký zásah, jaký avizuje ministerstvo zemědělství, které uvažuje o úplném zákazu dovozu zahraničního sudového vína. Doplatit na něj můžou paradoxně i malí čeští a moravští vinaři. A to proto, že se dotkne vinoték, do kterých svá vína dodávají.

21.2.2015
SDÍLEJ:

Podle majitele vinotéky Tomáše Baláta pochází až osmdesát procent tržeb vinoték z prodeje sudového vína. Uvedeno do souvislostí to znamená, že jejich zánik by přinesl velké problémy malým vinařům tím, že by přišli o distribuční kanály.Foto: DENÍK/Adam Hrbáč

Jedno stojí na druhém a jedno padá, když druhé zákon podrazí. „Říká se, že kvůli zákazu bude muset skončit deset tisíc vinoték. Důsledek je nasnadě: malý moravský vinař, takový, co vyrobí do dvaceti tisíc lahví ročně, nebude mít kam dodávat své víno, ať už lahvové nebo sudové. Velké obchodní řetězce totiž od malovýrobců jejich produkty nevezmou," upozornil majitel jedné z vyškovských vinoték Tomáš Balát.

Problém: pančování

Ten má za to, že jeho podniku se možná novinka příliš nedotkne. „Prodáváme pouze vína od malých moravských vinařů, a i z toho důvodu, že jsme nejdražší vinotéka ve Vyškově. Spousta jiných ale prodává vína i z dovozu, a tak jim hrozí vyschnutí podstatného zdroje příjmu. Proti zahraničním vínům nic nemám, pokud jsou kvalitní," naznačil Balát.

Problémem je pančování zahraničních vín a jejich vydávání za vína moravská. Právě proti tomuto rozmáhajícímu se problému chce stát zákonným opatřením zakročit. „Český vinař vyrobí litr sudového vína průměrně za třicet korun, z Evropy ho sem dovezou za patnáct. Pokud někdo prodává litr za čtyřicet a tvrdí o něm, že je moravské, je to lež," pokrčil Balát rameny.

Dodal, že v prodejně musí být na viditelném místě seznam prodávaných vín, obsah alkoholu, země původu a vinař, který ho vyrobil, nebo dovozce, který ho dovezl. Skutečnost se ale dá i tak zakamuflovat někam nečitelně pod velký nápis Moravská vína.

Takové produkty jsou pak k dostání především v prodejnách, kde by je před pár lety člověk ještě nečekal. Víno se dnes čepuje ve večerkách, benzinových stanicích nebo zahrádkářství. „Tyto podniky a to, co nabízejí, nám kazí pověst. Jenže úplný zákaz sudového vína není řešením. Stát by se měl především snažit regulovat a kontrolovat prodej vína. Zaprvé by vinotéka měla být zkolaudovaná jako vinotéka," navrhl Tomáš Krist, majitel oceňovaného vinařství z Milotic na Hodonínsku, které nese jeho jméno.

Své produkty dodává například do vyškovské vinotéky provozované Janem Hejným. Ten nabízí vína ještě od jednoho dalšího vinaře, také z Moravy. „Sudová vína u nás tvoří asi třicet procent z nabídky. Obecně se ho ale v jiných vinotékách prodává víc. Důvod je jasný, je jím cena: spousta lidí si raději koupí litr sudového za padesát korun než sedmičku za sto padesát," podotkl Hejný.

Právě to je důvod, proč i Krist podle svých slov vyrábí v posledních letech kromě lahvového i sudové víno. „Stát by si měl uvědomit, že ne každý na lahvové víno má," dodal vinař. Podobně to vidí i Balát. „Zákaz zdůvodňuje ministerstvo i tím, že nikde jinde v Evropě se sudové víno neprodává. Proč bychom ale v tomhle nemohli být jedineční?" poukázal majitel vinotéky.

Dodal také, že pozitivní skutečností je, že ministerstvo už nepřipravuje změny za zavřenými dveřmi. Do diskuze vtáhlo zástupce malých i velkých vinařství. I díky tomu dnes nevypadá tak reálně dříve uvažované celkové vymýcení sudových vín, ať už zahraničních nebo českých. „Jsem optimista. Z diskuze mezi vinaři a politiky může vzejít nějaká funkční norma, která by přinesla dobré výsledky. Protože něco se dělat musí: problém s pančováním vína se velmi rozrůstá a musíme ho řešit," řekl Balát.

Průvodní listy mají

Jedním z těch, kterých se případný zákaz velmi dotkne, je například majitel trafiky a vinotéky na Masarykově náměstí Karel Jílek. „Sudová vína, která prodáváme, pocházejí zhruba půl na půl ze zahraničí a od českých vinařů. Zákaz by nás připravil o velkou část příjmů. Za kvalitu toho, co prodáváme, ručím. Víme, odkud vína z dovozu pochází, máme průvodní listy a se zahraničními firmami velmi dobře spolupracujeme. Souhlasím s tím, aby se zrušily všechny pokoutní prodeje, stáčírny v garážích nebo na vietnamských tržnicích a podobně. Nás se to ale rozhodně netýká, slovo vinotéka máme v názvu stejně jako trafika," uvedl Jílek.

Předseda bučovických vinařů Aleš Navrátil: Vinařství vyžaduje větší podporu

Bučovice – Je složité zaujmout k chystané změně zákona, která má přísněji zregulovat prodej čepovaného vína, jasný postoj. Nikdo si totiž nemůže být jistý, jak bude nakonec vypadat. Na to upozorňuje v rozhovoru pro Vyškovský deník Rovnost předseda bučovických vinařů Aleš Navrátil.

Proč je řada zahraničních vín levnějších než ta česká?

Cenu ovlivňuje množství aspektů. České a moravské vinařství je specifické. Nejsme země se stálými klimatickými podmínkami. Jednou je úroda dobrá, další rok ne. Na jihu Evropy jsou podmínky stálejší. Druhou věcí jsou pak dotační tituly. V Česku není podpora vinařství dostatečná. Především to by se mělo změnit.

Co může zákaz prodeje sudového vína přinést českým vinařům?

Z každé strany se ke mně dostávají různé informace o variantách, jak má úprava zákona vypadat. Bude platit jen pro zahraniční, nebo i pro tuzemská vína? Každopádně celoplošný zákaz by určitě přinesl mnoho komplikací.

V čem se kromě ceny sudové víno liší od lahvového?

Sudové slouží k rychlé konzumaci a nemusí být uzpůsobené k dlouhodobému skladování. Lahvové je dražší i proto, že žádný vinař nedá do skla víno, o jehož kvalitě není přesvědčený.

Jak jinak se bránit proti pančování vína?

Pančování je velice složitá problematika. Zákaz dovážení sudových vín ji ale nejspíš nevyřeší. Když to zlehčím: lidé by měli být trochu patrioti a podpořit své moravské vinaře koupí jejich vín.

Autor: Adam Hrbáč

21.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 22 000 Kč Ostatní odborní laboranti v oblasti zdravotnictví Laborant/ka lékárny. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ s maturitou v oboru, zájem o obor, spolehlivost, učenlivost, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, vhodné i pro absolventy, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: stravenky, KONTAKT: Grimová Renata, e-mail: mamedsro@post.cz. Pracoviště: Mamed s.r.o. - bučovice, Zámecká, č.p. 550, 685 01 Bučovice. Informace: Renata Grimová, . Stavebnictví - Stavebnictví Stavební inženýr 30 000 Kč Ostatní stavební inženýři Technický specialista - projektant interiérových příček. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání VŠ, práce v autocad, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, zajištění celkové technické podpory obchodnímu a realizačnímu týmu–zpracování cenových nabídek, příprava technických a designových řešení, každodenní práce v Autocadu při navrhovaní technických řešení pro naše klienty, komunikace s našimi dodavateli a zákazníky, , zadávání zakázek do výroby (máme jedinečnou výrobu na centrále ve Slavkově u Brna a všechny kolegy odsud budete znát, to se pak práce dělá líp a snadněji), přímý vliv na zisk divize, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: podíl ze zisku, KONTAKT: Zemková Monika, tel.: 725 553 584, e-mail: monika.zemkova@liko-s.cz. Pracoviště: Liko-s, a.s., U Splavu, č.p. 1419, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Monika Zemková, +420 725 553 584. Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 14 000 Kč Brusiči nástrojů a kovů Brusič. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: stravenky, KONTAKT: Maděra Petr Ing., tel.: 730 513 837, e-mail: info@jmqc.cz. Pracoviště: Josef meyer qualicomp s.r.o., Brněnská, č.p. 414, 682 01 Vyškov 1. Informace: Petr Maděra, +420 730 513 837. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 14 000 Kč Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, kompletace komponentů pro zemědělskou, stavební a manipulační techniku, skládání materiálu a následné svařování, svařování tenkých materiálů, KONTAKT: Krupka Tomáš, tel.: 739 368 391, e-mail: tomas.kupka@wincottpeople.com. Pracoviště: Manuvia work boss s.r.o. - fritzmeier, Tovární, č.p. 592, 682 01 Vyškov 1. Informace: Tomáš Krupka, +420 739 368 391.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Souboj Olympie Ráječko se Svratkou Brno, ilustrační foto.

Chmurný podzim. Olympia nebo Baník vyklidily pozice, za propady může i marodka

Požár Škody Felicia uzavřel provoz na silnici první třídy číslo 50 v bučovické místní části Marefy. 
7

Požár uzavřel hlavní silnici I/50

ANKETA: Kteří fotbalisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na fotbalového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

ANKETA: Kteří hokejisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na hokejového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

Hrozí, že v zimě skončí na ulici. Na provoz azylového domu chybí skoro milion

Břeclav - Azylový dům pro bezdomovce v Břeclavi ukončí na konci roku provoz. Chybí peníze, jednání zástupců diecézní charity a kraje řešení nepřineslo.

Stavba roku v Milešovicích: připravují rozsáhlou opravu chodníků

Milešovice - Rozsáhlý projekt připravují v Milešovicích. „Máme v plánu opravit chodníky v obci, jde o dost náročný projekt. V přípravě je projektová dokumentace a doufáme, že se opravami by se mohlo začít co nejdříve,“ přiblížil plány starosta Michal Polanský, který bude funkci starosty zastávat už jen pár týdnu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT