Dny staletého kaštanu poblíž budovy Bombastic clubu ve vyškovském městském parku Smetanovy sady jsou s největší pravděpodobností sečtené. Město ho chce pokácet. Stejně jako řada dalších stromů v rekreační zóně prý ohrožuje okolí.

Právě kácení statného jírovce se moc nelíbí třeba botanikovi Muzea Vyškovska ve Vyškově a statutárnímu zástupci sdružení Arnika – Vyškov Janu Buřivalovi. „Nezdá se mi, že by zrovna tento strom musel jít k zemi,“ vyjádřil se Buřival.

Stejného názoru je i botanik Moravského zemského muzea v Brně a člen Strany zelených Ivan Novotný. „Určit tento strom stejně jako nedaleký javor babyku k likvidaci je podle mě dost sporné rozhodnutí. Dřeviny nejsou v tak strašném stavu, navíc tvoří biotopy pro chráněné druhy hmyzu. Je možné, že z jírovce upadne nějaká ta větev, ale to se může stát třeba při bouřce u každého stromu,“ vysvětlil Novotný.

Zároveň poukázal na to, že parku chybí nějaká koncepce. „Měly by se tam vysazovat domácí dřeviny, jako duby a buky. Dnes tam roste všechno možné včetně topolů nevhodně vysázených v šedesátých letech. Tuto záležitost by měl posoudit kvalifikovaný lesní inženýr. Vadí mi také, že z části parku u splavu poblíž zimního stadionu se už v podstatě stává silnice. Jezdí tam jedno auto za druhým. A právě tímto provozem je také motivované kácení některých dřevin. Jakmile jen trochu zasahují do cesty, musejí pryč,“ doplnil Novotný.

Město si ale za výběrem stromů, které musejí z parku pryč, stojí. „Trvám na tom, že všechny označené stromy jsou nemocné a nebezpečné a je třeba je pokácet. Uznávám, že třeba jírovec u Bombastic clubu je krásná dominanta. Jenže není v dobrém stavu, jedna z jeho větví visí prakticky utržená nad budovou,“ upozornil vedoucí vyškovského odboru životního prostředí Jiří Kutálek.

V jednom se nicméně s Novotným shodne. Vysázení topolů v parku bylo také podle něj nešťastné. „Topoly dělají v parku paseku, padají z nich větve, jsou přestárlé. Jenže stromy patří Povodí Moravy, jsou vysázené podél Hané,“ objasnil Kutálek s tím, že samotné kácení mohutných topolů bude ve stísněném prostoru dost problematické a nebezpečné.

Zároveň ubezpečil, že za pokácené stromy město vysadí nové. Kde a kdy, je zatím ve hvězdách. Stejně jako skutečnost, o které druhy dřevin půjde. Jisté je jen to, že to budou listnáče.

Rozhodnutí o těchto záležitostech je věcí odboru územního plánování vyškovské radnice. Podle Kutálka by bylo ideální uskutečnit novou výsadbu v místě plánovaného rozšíření parku směrem na Dědice. Tomu ale zatím brání problémy s výkupem pozemků.

Impulsem k radikálnímu kácení v parku byl podle Kutálka pád jedné lípy na chodník vloni na jaře. Nikomu se při něm nic nestalo. Řada stromů podle průzkumu odboru životního prostředí trpí hnilobou kmene s vytvořenou dutinou. To se týká hlavně jírovců. Olše zase postupně usychají.

Město Vyškov bylo už dřív terčem kritiky ekologů i opozičních zastupitelů za necitlivé kácení stromů. Například v roce 2008 za zničení ovocného stromořadí v místní části Dědice.