Ještě začátkem roku město plánovalo, že rekonstrukce začne v létě. „Objevil se však problém ohledně pozemků. Momentálně jednáme s majiteli jedné nemovitosti, které se stavba dotýká, protože ti s naším plánem postavit kruhový objezd nesouhlasí,“ uvedl vyškovský místostarosta Roman Celý.

Když přitom město začalo o rekonstrukci křižovatky uvažovat, všichni dotčení majitelé s ní souhlasili. „Jenže v tomhle konkrétním případě se vlastník změnil, původní majitel to prodal a ti současní s návrhem města nesouhlasí. Hledáme proto kompromisní variantu, protože jinak máme vše připravené na to, abychom mohli v červnu začít se stavbou,“ řekl místostarosta.

V opačném případě se může stát, že letos nový kruhový objezd nevznikne. „Jestli se nám nepodaří najít společnou řeč, je možné, že letos stavět vůbec nezačneme. Musel by to řešit stavební úřad a to by celou záležitost mohlo výrazně zpozdit. Ovšem pochopitelně doufáme, že se to nakonec nestane a že se nám podaří se domluvit,“ dodal Celý.

Doufají v dohodu

V úspěšnou dohodu věří i lidé, kteří křižovatku denně využívají. „Přestavět by rozhodně potřebovala a kruhový objezd se mi zdá jako lepší řešení než dřív navrhovaná průsečná křižovatka se semafory. Samozřejmě čím dřív, tím lépe, protože obzvlášť ve špičce je to tady hrozné, doprava v podstatě stojí a mnohokrát už se mi stalo, že jsem si radši zajel, abych se téhle křižovatce vyhnul,“ podotkl například Pavel Kudlička, který bydlí přímo na sídlišti Osvobození.

Také Lenka Adámková už před časem připomněla, že chodci i řidiči si musejí dávat na této křižovatce větší pozor než jinde. „Denně tu přecházím a je to dost často o strach. Každou chvíli se bojím, že mě někdo srazí. Určitě by se s tím mělo něco dělat, nějak tu křižovatku upravit, aby byla bezpečnější,“ upozornila Adámková.

Návrhy na úpravu křižovatky se v posledních několika letech změnily. Od úplně první varianty kruhového objezdu město loni upustilo kvůli vysoké ceně. Vycházela na šestnáct milionů korun.

Město proto chtělo situaci řešit jinak. „Rozhodli jsme postavit místo toho průsečnou křižovatku řízenou semafory. Nejdřív vycházela velmi levně, jenže s dalšími propočty začaly narůstat náklady, až jsme se dostali k deseti milionům korun. A když jsme potom nechali znovu zpracovat variantu kruhového objezdu, projektant zjistil, že se cenově dokáže na této částce udržet,” podotkl Celý.

Radní se proto rozhodli vrátit se k původní variantě, tedy kruhovému objezdu. „Když jsme o ní začali přemýšlet před lety, vycházela mnohem dráž mimo jiné proto, že ještě byly jiné ceny stavebních zakázek,“ vysvětlil už dříve místostarosta Vyškova Karel Jurka.

Ekonomická krize, která mezitím zasáhla i Českou republiku, však s cenami stavebních prací zamíchala. „Díky tomu se ceny propadly a firmy se teď předhánějí s výhodnými nabídkami, takže náklady jsou jinde než před několika lety,” doplnil Jurka.

Rekonstrukci křižovatky podporují i opoziční zastupitelé. „Doprava je věcí odborníků a já věřím, že vědí, co dělají. Každopádně řešit tuto situaci je potřeba, protože je pravda, že dopravní situace na této křižovatce je složitá a nebezpečná. A kruhový objezd se mi zdá jako rozumné řešení,“ podotkl například zastupitel za TOP 09 Dalibor Valín.

Pokud se městu a vlastníkům domu podaří najít kompromis, začnou přípravné práce na stavbě křižovatky už v červnu. Hlavní část přestavby je naplánovaná na letní prázdniny, kdy je v daném místě nejmenší provoz. Od září by pak křižovatka měla být už zase plně průjezdná.

Kromě stavebních úprav na této křižovatce se letos město pustí například do kompletní rekonstrukce Křečkovské ulice. Ta by měla začít už zhruba za měsíc.