V minulém týdnu se sešli poprvé a dali dohromady plány, jak toho dosáhnout. Další schůzku, první valnou hromadu, mají ve čtvrtek 10. února v patnáct hodin třicet minut ve velkém sále knihovny. Tam také budou řešit, jak nalákat víc členů, ale hlavně mladých čtenářů.

„Nápad založit sdružení jsem dostala proto, že už nějakou dobu sleduji, že zájem dětí o čtení klesá, a to nejen u nás, ale i ve světě. Česká republika je v tomto dokonce na nejhorších místech. Proto jsem se inspirovala akcemi, které při knihovnách pořádají jiná sdružení, oslovila pár lidí a rozhodla se pro zvýšení čtenosti také něco udělat,“ informovala pracovnice vyškovské knihovny Zdenka Adlerová. Podle ní hned na první schůzce padaly různé návrhy, které je ale třeba pořádně projednat. „Činnost samozřejmě závisí na členech. Ti musí přijít s nápady a aktivitami. Máme v plánu například dětem číst. Jednou až dvakrát týdně by se někdo ze sdružení posadil do dětského oddělení a půl hodiny by předčítal,“ prozradila jeden z nápadů Adlerová,

Na své si ale přijdou i starší děti. „Rádi bychom připravili literární toulky. Šli bychom například s dětmi po stopách spisovatelů, knih nebo zajeli třeba na knižní veletrhy, která mají i spoustu zajímavých doprovodných akcí,“ doplnila knihovnice.

Problém mají děti a někdy i dospělí podle sdružení i v komunikaci. Proto je v plánu i diskuse o dobré knize. „Existují internetové diskuze a různé sociální sítě. Lidé spolu ale nemluví, není to souvislá diskuze. Proto bychom se chtěli jedenkrát měsíčně scházet na takzvaný Čaj o páté. Každý měsíc bychom společně četli nějakého známého autora, například Michala Viewegha a povídali si o jeho knihách. Každý by řekl svůj názor, kousek knihy bychom si přečetli, nějakou si doporučili a podobně,“ doplnila Adlerová.

Velkým lákadlem má být také filmová produkce, a to hlavně pro žáky maturitních ročníků. Film by je mohl přivést ke knize, kterou by jinak nikdy neotevřeli. „Na základě různých literárních děl natočili umělci filmy. Mohli bychom si je tedy promítat. Napřed se ale musí vyřešit otázky autorských práv,“ nastínila Adlerová.

Ta také řekla, že by sdružení přivítalo nové a hlavně mladé členy. Zájemci mohou například přijít na čtvrteční valnou hromadu nebo se přihlásit na internetových stránkách, které sdružení hodlá brzy spustit.