Od poloviny příštího roku by si pacienti zubních ordinací měli začít sami platit i za obyčejnou plombu. Její cena se přitom pohybuje v řádu několika stovek korun. Dětí a lidí starších pětašedesáti let by se nový poplatek týkat neměl. Zubaři z Vyškovska nevědí, co si o návrhu myslet.
Pro lidi s nízkými příjmy by se totiž návštěva zubního lékaře mohla stát odkládanou záležitostí. „Nedovedu si představit, že bych měla u zubaře přemýšlet, jestli mám na zaplacení dvou obyčejných plomb, nebo jestli si mám nechat udělat jen jednu a druhou odložit na příště. Od toho si snad platím zdravotní pojištění," řekla například Lenka Horáková z Vyškova.
Názory zubařů se ovšem různí. „Osobně bych byla pro to, aby amalgánové plomby i nadále pacientům hradila jejich pojišťovna. Nanejvýš by se podle mě měli pacienti na ceně výplně podílet jen zčásti. Vždyť ani teď nám platby zdravotních pojišťoven náklady za plomby nepokryjí," uvedla zubní lékařka z Krásenska Karla Trybenekrová.
Podle ní by stát touto změnou šetřil na nesprávném místě. „Lidé už tak nemají peníze, a kdyby si měli platit ještě obyčejnou výplň, mohli by z úsporných důvodů své návštěvy začít odkládat. Tím by se stav jejich zubů jen zhoršoval," myslí si zubařka.
Jiní stomatologové by ale proti zavedení poplatku nic neměli. „Přikláním se k tomu, aby si lidé platili všechny plomby, a to z několika důvodů. Jednak je i v současné době mnoho náplňových materiálů, které stejně pojišťovny neplatí a lidé o ně mají zájem, a navíc na každé plombě lékař prodělává," uvedla vyškovská zubařka Marie Ponížilová.
Jako další důvod vidí velkou časovou náročnost. „Zatímco některé alternativní materiály tvrdnou podstatně rychleji, amalgánová plomba se v mnoha případech musí ještě dále upravovat. Navíc jsou pro její použití přesně stanovená pravidla a nelze ji použít ve všech případech," vysvětlila lékařka.
Doplnila, že lidé, kteří si za ošetření zaplatí, si svých zubů také víc váží a pečlivěji se o ně starají. „U dětí, které si nevolí četnost preventivních prohlídek, bych samozřejmě nárok na zákroky zdarma zachovala," zmínila Ponížilová.
Zastavení proplácení amalgámových plomb ze zdravotního pojištění navrhl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Souhlasí s ním i Česká stomatologická komora. Podle ministerstva zdravotnictví by zpoplatnění mohlo do systému přinést asi jeden a půl miliardy korun navíc oproti současnému stavu. Navíc stát poukazuje na to, že po zavedení podobných opatření v jiných státech se zdraví zubů u lidí plošně zlepšilo.
Jednou z mírnějších variant, kterou ministerstvo také navrhuje, je osvobození od poplatku u lidí, kteří chodí na kontroly pravidelně. „I když nemám žádné potíže, dvakrát do roka se ke svému lékaři preventivně objednávám. Podle mě by si měli za plomby platit ti, co se o své zuby nestarají," myslí si například Vyškovanka Jitka Novotná.
Prezident České stomatologické komory Pavel Chrz si myslí, že pokud plomby není možné vyřadit ze zdravotního pojištění, měly by narůst ceny tak, aby se alespoň pokryly náklady. „Zdravotnictví se bez peněz z více zdrojů neobejde. Pacienti tak musejí být do poplatků více vtažení, i když si poctivě platí zdravotní pojištění. To totiž na moderní drahou péči zdaleka nestačí," uvedl Chrz.