„Organizaci tohoto závodu ve Vyškově osobně považuji za významnou tradici, která má z pohledu počtu účastníků a standardu zabezpečení růstovou tendenci. To se projevuje na spokojenosti všech soutěžících a na zvyšování prestiže posádky v mezinárodním prostředí,“ sdělil velitel Velitelství výcviku – Vojenské akademie brigádní generál Ladislav Rebilas.

Zázemí a organizaci chválil také desátník Omar Alzaabi, „Jezdíme sem každý rok, a letos je to nejlépe zorganizovaný přebor,“ potvrdil závodník ze Spojených arabských emirátů.

V polovině června vrcholí ve Vyškově cvičení Odolné Česko.
Utajený režim a šifry. Válečnou hrozbu fiktivního státu řešili ve Vyškově

Tento sport zastřešuje Mezinárodní rada vojenského sportu (CISM) a startují v něm pouze vojáci. „Kromě českého zastoupení se představili také profesionálové z Lotyšska, Finska, Rakouska, Německa, Itálie, Bahrainu, Spojených arabských emirátů a Ukrajiny. Česká republika jako pořádající země nasadila do soutěže dvě družstva,“ vyjmenovala kapitánka Tereza Kabourková.

Za tři dny zvládli pět disciplín

Soutěž tři dny prověřovala nejen fyzickou zdatnost vojáků, ale i jejich schopnosti vyžadující přesnost a preciznost. Vojáci soutěžili jako jednotlivci a jejich výsledky se zároveň načítaly do celkového hodnocení družstva.

„Čeští vojenští pětibojaři odvádějí dlouhodobě velmi dobrou práci a díky nim je armáda v povědomí ostatních národů jako rovnocenný partner. Absolutorium patří Vojenské akademii ve Vyškově, která každým rokem zvyšuje kvalitu sportovních zázemí a také vojákům, kteří se podíleli na sportovní organizaci jednotlivých disciplín,“ hodnotil vedoucí delegace Armády ČR v Mezinárodní radě vojenského sportu plukovník Lubomír Přívětivý.

Areál kasáren v Bučovicích na Vyškovsku ovládl v pátek Den otevřených dveří. Na programu byly například ukázky bojové techniky, bojové činnosti a speciálního výcviku psů.
Tank i zbraně. Kasárna v Bučovicích v obležení. Návštěvníky lákali vycvičení psi

První disciplínou byla střelba z malorážek. „Hodnotila se přesnost zásahu deseti ran, které se musely vystřelit v časovém limitu desíti minut. Na dalších deset pak měli závodníci již pouze minutu. Následně se vojáci utkali na překážkové dráze NATO, kde na pěti stech metrech překonávali závodníci dvacet normovaných překážek. Nejrychlejší závodník tuto trať překonal v čase dvě minuty a jednadvacet sekund,“ přiblížila Kabourková.

Hod granátem i závěrečný přespolní běh

Uplavat padesát metrů s celkem čtyřmi překážkami zvládl nejrychleji rakouský závodník v čase 25,8 vteřiny. „Hod granátem na přesnost i na cíl reflektuje jednu z mnoha dovedností každého vojáka. V této disciplíně soutěžící házeli celkem šestnáct sportovních maket granátů na cíle ve vzdálenosti dvaceti až pětatřiceti metrů, a následně házeli třemi do dálky,“ vysvětlila Kabourková.

Na závěr byla na programu vytrvalostní disciplína. „Fyzická zdatnost a dovednosti, které naši vojáci získávají tréninkem disciplín vojenského pětiboje, mají velký vliv i na vykonávání vojenské profese, a to především v základní přípravě,“ zmínil jeden z trenérů finské reprezentace.

V akreditované laboratoři Vojenského technického ústavu ve Vyškově testují vybavení pro potápěče a ochranné pomůcky.
Pod vodou v laboratoři. Ve Vyškově testují obleky pro žabí muže. Podívejte se

Absolutní vítězství v jednotlivcích i v družstvech patřilo Německu. Z českých závodníků byl nejlepší nadrotmistr Vojtěch Neuman z 13. dělostřeleckého pluku v Jincích, který byl devatenáctý. Nejúspěšnější disciplínou pro české vojáky bylo plavání s překážkami, kde jako tým obsadili třetí místo a nejlepší plavec byl pátý kapitán Matěj Picka ze stejného pluku.

V přeboru mezi českými vojáky zvítězil nadrotmistr Vojtěch Neumann před četařem Martinem Tomicou a svobodníkem Filipem Martinkovičem.

Třiašedesátiletý Pavel Hrda z Vyškova pracuje téměř čtyřicet let jako zkušební technik a potápěč v akreditované laboratoři Vojenského technického ústavu.
O dovolené plavu. Od bomb a brýlí se držím dál, říká zkušební potápeč z Vyškova

CISM je třetí největší multisportovní organizace na světe. „Sdružuje sto čtyřicet členských zemí. Armáda České republiky je řádným členem od roku 1991,“ dodala kapitánka Tereza Kabourková.