Městské kulturní středisko Vyškov tam pořádá už devětadvacátý ročník Hanáckého bálu. Na něm vystoupí v doprovodném programu vyškovský soubor Trnka nebo Rychtářovská chasa. „Chceme dál ve Vyškově udržovat folklorní tradici. Právě Hanácký bál je jednou z možností, jak tyto tradice zachovat. Na akci zahraje Animo band Nezamyslice," poznamenal ředitel Městského kulturního střediska Vyškov Luboš Kadlec. Hanácké bál startuje v osm večer.

Pořádání plesů se však neomezuje jenom na velká města. Ve stejnou dobu vypukne třeba v Zelené Hoře. Myslivecké sdružení Zelená Hora Radslavice pořádá v sále kulturního domu myslivecký ples. K tanci a poslechu zahraje přítomným hudba Q-Styl Ing. Moudrý. Součástí společenského veselí bude zvěřinová a věcná tombola nebo zvěřinový guláš.

Dechovou hudbu si užijí lidé také ve vyškovské restauraci U Kopinců, kde se zítra od dvou hodin odpoledne koná už tradiční taneční setkání s kapelou Kozlovka.

Hudba se bude linout také v Bučovicích. Vedení města tam dnes od sedmé hodiny večerní zve do farního kostela Nanebevzetí Panny Marie na Tříkrálové koledování. „V programu zahraje cimbálová muzika Hudci z Kyjova koledy známé i ty méně známé. Hudci z Kyjova dnes patří ke špičkám, které u nás máme, takže máme pochopitelně velkou radost, že u nás zahrají," připomněl Josef Bouda z Informačního a kulturního střediska Bučovice.

Pořad bude podle Boudy prokládat svým průvodním slovem primáš muziky Aleš Smutný a doplní ho i vánočními povídkami. „Akcí ještě lehce osvátečníme ten uplynulý vánoční čas. V programu zahrají a zazpívají Bohdana Menšíková a Jana Něničková a muzikanti cimbálky. Ti se v kostele představí jak sólově, tak i ve vícehlasém sboru. Právě prostory bučovického farního kostela slibují velmi příjemný zážitek," doplnil Bouda.

Tombola i pro děti

Na ty nejmenší zase myslí v Ivanovicích na Hané. Dnes dvě hodiny po poledni se totiž v ivanovickém kulturním domě uskuteční karneval pro děti. Nachystaný je zábavný program, nejrůznější hry a tombola.

Děti se svými rodiči ještě navíc můžou navštívit vyškovské Muzeum Vyškovska. Ti, kteří ve vánočním shonu zapomněli na muzejní výstavy, to můžou ještě dnes a zítra napravit.

Ještě do zítřka totiž bude v Zámecké komoře zpřístupněná výstava obrázků Elišky Peroutkové s vánoční tematikou nazvaná Cestou dlouhou k vánoční hvězdě putujeme. „Zítra také ukončíme ve Velkém výstavním sále výstavu starých hraček sběratelů Kamily Kubáškové a Jiřího Štěrby s názvem V království hraček. Poslední zájemce tak rádi přivítáme," lákala organizační pracovnice vyškovského muzea Ivana Fleková.

Setkání z úplně jiného soudku připravili v Křenovicích. Základní organizace Křenovice totiž pořádá okresní soutěžní výstavu holubů, která se uskuteční dnes od jedné do šesté hodiny odpolední a zítra od rána do dvou hodin odpoledne v areálu chovatelského střediska Křenovice.