Tančit se v sobotu večer bude v Dražovicích, Holubicích, Komořanech, Kozlanech, Letonicích, Lulči, Rašovicích, Rychtářově, Slavkově u Brna i Vyškově. „Náš obecní ples začíná v osm hodin večer a konat se bude ve všech prostorách kulturního domu. Zahraje kapela Sonet z Blučiny. Předprodej stolů se bude konat dnes mezi desátou a dvanáctou hodinou," pozval například letonický starosta Jiří Skokan. V Holubicích bude ples zahrádkářský, ve Vyškově, Dražovicích nebo Komořanech zase myslivecký.

Na své si ovšem přijdou i ti, kteří raději sedí u stolu, než se vlní na parketu. Například v Krásensku se dnes koná už třetí turnaj v mariáši. „Letos očekáváme téměř dvojnásobný počet hráčů než v prvním ročníku," připomněl jeden z organizátorů turnaje Bronislav Špaček.

Díky zkušenostem z krásenských a vánočních turnajů podle něj prodělal vývoj i způsob pořádání turnaje. „Vše se zaznamenává hned do počítače a přenáší na plátno, k tomu zůstaly oblíbené tisky vylepené na dveřích. Každý má tak kdykoliv přehled o sobě i svých soupeřích," přiblížil Špaček.

Turnaj, který se koná v restauraci Na Hasičce, je otevřený kterémukoliv zájemci. „Prezence hráčů začíná v půl desáté, samotný turnaj o půl hodiny později. Startovné je sto korun," upřesnil Špaček. Předpokládaný konec turnaje je v šest hodin večer.

Tradičnější bude dnešní program v Křižanovicích. Tam se totiž na návsi sejdou masky, které pak od jedné hodiny odpoledne budou v průvodu vodit medvěda při ostatcích. Večerní rej masek začíná v devět hodin, k tanci a poslechu bude hrát skupina Metropol.

To v Drnovicích budou dnes lidé jen poslouchat, a to uskupení Cimballica. „Zazní cimbál, dvoje housle, viola, violoncello a kontrabas v rukou členů skupiny, která se specializuje na klasické folklorní písně z různých oblastí. Součástí ale budou i světové melodie upravené vedoucím souboru Filipem Prechtlem," upozornil drnovický místostarosta Jiří Dvořák. Koncert začíná v sedm hodin večer v kulturním domě.

Organizátoři akcí myslí tento víkend i na děti. Ty se můžou bavit hned při dvou divadelních představeních. To vyškovské se koná dnes ve dvě hodiny odpoledne v Besedním domě. Čarodějnou pohádku malým divákům přinesou herci divadýlka Mrak z Havlíčkova Brodu.

Další pohádku, tentokrát i pro dospělé, uvádí zítra Tělovýchovná jednota Hodějice. Představení Princové jsou na draka se koná v sále hodějické sokolovny, hrát bude divadlo Stodola z Jiříkovic. Dospělí zaplatí za vstupenku osmdesát korun, děti jen polovinu.

Dětem bude věnovaný i seminář Eldorádo her v Domě dětí a mládeže Vyškov, který se koná od deseti hodin ráno do osmi hodin večer. „Heslem celého dne je Co prožiješ, nezapomeneš. Budou se probírat náměty na hry formou prožitku, ať už seznamovací, kontaktní i nekontaktní, v místnosti, v přírodě i pro jednotlivce nebo velké kolektivy," vyjmenovala jedna z organizátorek Veronika Osičková.

Akce je zdarma. „Pitný režim zajistíme. S sebou je ale nutné vzít si pohodlné oblečení do místnosti, přezůvky, sportovní oblečení na ven a velkou svačinu nebo oběd," dodala Osičková.

Kdo nebude mít po dnešním večeru tance dost, může se vypravit do Vyškova. Dvě hodiny po poledni tam začíná taneční odpoledne v Besedním domě. K tanci a poslechu bude hrát kapela Švitorka Ladislava Palka.