Křenovice -„Hraní je pro mě způsob relaxace, odpočinu si od náročné práce. Oprostím se od všech problémů, stejně jako moji herečtí kolegové,“ říká. V rozhovoru pro Vyškovský deník Rovnost prozradil, jaká hra měla největší ohlas, jak rád tráví dovolenou i to, kdo ho dostal k divadlu.

Kde se u vás vzala láska k divadelnictví?

Ještě na základní škole jsme hrával v dětském souboru, mnohem později mi nabídl členství v ochotnickém spolku kamarád, členem jsem již deset let. Byl jsem nejprve osvětlovačem a nyní předsedou. A také aktivním hercem.

Jakou historii má ochotnické divadlo v Křenovicích?

První divadelní spolky vznikaly ještě před první světovou válkou, ale největší vlnu zájmu o divadlo zaznamenaly Křenovice v padesátých až sedmdesátých letech. Velkou zásluhu na těchto úspěších měl scénograf Městského divadla Brno pan Antonín Vorel. Nynější divadlo navazuje na skupinu ochotníků, kteří začali hrát v polovině osmdesátých let. V naší partě jsou i herci, kteří v osmdesátých a devadesátých letech začínali. Od roku 2014 fungujeme pod současným názvem Spolek divadla Antonína Vorla.

Kolik členů má váš spolek, jaké je věkové a profesní rozložení?

Spolek má 25 členů napříč generacemi, od dvaceti do sedmdesáti let. Většinu členů tvoří občané Křenovic, s tím, že v posledních letech jsme získali posily ze sousedních Hrušek. Členy jsou studenti, dělníci, úředníci, akademici, knihovníci i podnikatelé.

Jaké hry máte v repertoáru a které z nich vám utkvěly v paměti – ať už pro nebývalý divácký ohlas nebo náročné zkoušky.

Hrajeme nejčastěji komedie a pohádky, jsou divácky atraktivní a vděčné. Autory jsou třeba František Langer nebo současní čeští a evropští dramatici, za dobu fungování spolku sehráli herci v Křenovicích na sto představení. Velký divácký ohlas měl Divotvorný hrnce v letech 2002-2003, líbil se i Oskar a růžová paní. Herci se s hrou účastnili různých soutěžních přehlídek a dostali se poměrně daleko. Náročné zkoušení jsme zažívali u Obrácení Ferdyše Pištory. Představení trvalo přes dvě hodiny a bylo nutné, aby herci nastudovali velké množství textu. A kvůli velkému množství účinkujících měla hra i daleko méně repríz, než bývá obvyklé. Čím více herců, tím je totiž horší sladit volné termíny. Obecně – táhnou komedie, lidé si chtějí odpočinout a pobavit se.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Co se vám podařilo loni nazkoušet?

V únoru jsme sehráli reprízu hry Za sušenou vodou, premiéru hry Sedmero druhů lásky ve čtveru ročních období, která měla být na jaře, jsme pak odložili na září. Tato premiéra se díky mírnému rozvolnění opatření mohla uskutečnit. V létě jsme si naplánovali vánoční pohádku s betlémem, ale plány odsouváme na letošek.

Chybí vám společné setkávání?

Vídali jsme se vždy v úterý a pátek, dvakrát týdně se sešla parta lidí, která miluje divadlo. Pro mě osobně je ochotničení velký relax po náročné práci. Na jevišti se oprostím od všech starostí, stejně jako moji herečtí kolegové. Chybí nám to všem. Navíc domlouvání organizačních věcí je složitější a trvá déle. Členské příspěvky nebo dotace jsme vždy probrali po zkouškách. Nyní si vše musíme zatelefonovat a vše trvá déle.

Mluvíte o penězích, jaké máte zázemí a podporu u vás v obci?

Působíme v obecních prostorách, máme své zázemí a obec platí veškeré energie. Vím, že to není úplně všude zvykem. Na obci žádáme obvykle dotaci dvacet pět tisíc za rok. Použijeme je na uhrazení poplatků spojených s autorskými právy nebo třeba na osvětlení či ozvučení. Technika pak zůstává v majetku obce a mohou ji využívat i ostatní spolku například při kulturních akcích.

Máte oporu i u svých nejbližších ve vašem ochotničení?

Přítelkyně hraje u nás v divadle, podporujeme se navzájem a máme tedy jednoho velkého společného koníčka.

Pomáhá vám divadelní průprava v učitelském povolání? Mám na mysli finty – jak zaujmout posluchače, udržet pozornost, dramatické pauzy…

Hlavní výhodou je, že má profese mi pomáhá lépe zvládat trému těsně před začátkem představením. Na druhou stranu, profesní deformace spojená s výraznou gestikulací a občasným přednáškovým tónem může omezovat herecký výkon.

Vědí vaši studenti, že hrajete a byli se na vás v Křenovicích podívat?

Naštěstí nevědí. Ví to moji kolegové a několik z nich už se bylo podívat.

Napadlo vás třeba, pokud bude nouzový stav trvat déle – nacvičit hru a nabídnout ji divákům on-line? Nebo potřebujete vidět do plného hlediště a slyšet uznalý potlesk a smích?

Plnému hledišti a živému potlesku se asi nic nevyrovná. O uskutečnění představení prostřednictvím streamování jsme uvažovali, ale narazili jsme na plno technických problémů, jako je například kvalita připojení přes internet.

Jaký divadelní žánr máte rád vy osobně?

Pravidelně navštěvuji činoherní a muzikální tvorbu Městského divadla Brno. Z činohry bych určitě doporučil Splašené nůžky a z muzikálů Mamma Mia. V loňském roce jsem měl možnost shlédnou Slaměný klobouk (Mahenovo divadlo Brno) a Jistě, pane premiére (Divadlo Bez zábradlí). Obě hry vřele doporučuji.

Co rád čtete a jaké milujete filmy?

Přečtu asi třicet knížek za rok, nejraději mám fantasy a historické romány. Pokud jde o sledování filmů či sérií na pokračování, s přítelkyní máme rádi fantasy a historické seriály a filmy natočené podle komiksů Marvel a DC Comics.

Jak rád trávíte dovolenou a máte oblíbené nebo vysněné místo?

V posledních letech jsem se snažil procestoval Evropu. Ideální je podle mě jeden odpočinkový týden u moře s jedním poznávacím výletem. A pokud se podaří mít druhou dovolenou, dávám již přednost poznávací turistice. Před dvěma lety jsem si splnil velký sen a mohl jsem poznat Dánsko. Je přirozeně mnoho dalších zemí, kam bych se chtěl podívat, ale seznam by byl velmi dlouhý.