„Stalo se to 24. října 2012. Na hřbitov za mnou přišel můj dobrý známý s tím, ať se jdu podívat na jeden zcela neobvyklý nález. V daném roce zemřela poslední majitelka kamenictví Gabler a při vyklízení firmy se objevila žulová deska se jmény padlých legionářů, studentů vyškovského gymnázia," vzpomínal správce vyškovského městského hřbitova Jiří Lelek.

Až do okupace visela deska ve vstupních prostorách gymnázia. „Zřejmě v červenci 1942, kdy nacisté ničili v budově některé písemnosti, byla spolu se sochou Jana Ámose Komenského a Františka Palackého odstraněná a uložená v Gablerově kamenictví ve Hřbitovní ulici ve Vyškově. Budovu gymnázia následně začali využívat jako nemocnici. Gymnáziu byly prostory vrácené v roce 1951, pamětní deska legionářů však chyběla," přiblížil historii Lelek.

Změny v srpnu

Podle jeho slov ji tehdy nikdo nepřipomněl z prostého důvodu. Zmínky o legionářích byly v té době nebezpečné. Příležitost k jejímu znovuinstalování se naskytla koncem šedesátých let. „Přišel ale osudný srpen 1968 a vše se vrátilo do starých kolejí," připomněl správce hřbitova.

Deska tak dál ležela ve skladu kamenictví a s příchodem sametové revoluce si na ni nikdo nevzpomněl. „Ani nemohl. Pamětníci postupně ubývali a ostatní ji měli za zničenou nebo ztracenou," dodal.

Tak tomu bylo až do předloňského podzimu. Vzpomínka na padlé legionáře tak bude díky všímavým lidem, kteří ji zachránili od rozbití na štěrk, znovu umístěná na své místo. „Ve spolupráci s vyškovskou organizací Junáka jsme ji zrenovovali. Drobný pietní akt jsme připravili na čtvrteční půl pátou odpoledne. Uskuteční se přímo ve vstupních prostorách. Bývalý ředitel školy Ivan Pokorný krátce připomene historické souvislosti a následně ji pověsíme na původní místo," informoval ředitel Gymnázia a Střední odborné školy zdravotnické a ekonomické Václav Klement.