Festival pořádá ve víc než stovce měst občanské sdružení Klub Hedvábná stezka. „Sbírají různé materiály z oblasti extrémního sportu a cestování na hraně po celém světě,“ uvedl předseda vyškovského filmového klubu Pavel Procházka.

Diváci se tak můžou těšit například na ďábelské jízdy na horských kolech, sjezd divoké řeky na kánoi nebo na výstup horolezců na jednu z dosud neslezených hor v Tibetu. Snímek Ve vlčí kůži pak nabídne pouť na koňském hřbetu po stopách legendárního Čingischána. Festival přitom láká nejenom Vyškovany. „Na první ročník k nám jezdili i sportovci nebo cestovatelé až z Brna,“ řekl Procházka.

Expediční kamera zaznamenala v loňském roce takový úspěch, že na ni tvůrci navázali festivalem extrémních zimních sportů. „Také tento festival jsme loni ve Vyškově přivítali a věříme, že ho nabídneme divákům i letos. Je zaměřený na extrémní lyžování a další adrenalinové zimní sporty,“ pokračoval Procházka.

Zatímco loňský ročník festivalu se odehrával ve dvou dnech, letos s tím organizátoři nepočítají. „Loni jsme na zkoušku promítali jenom polovinu nabízených filmů, ale sami diváci si řekli o druhý promítací den, aby zhlédli i tu druhou polovinu. Letos ovšem filmů není tolik, takže festival zvládneme v jednom dni,“ uzavřel Procházka.

Festival Expediční kamera 2012 začíná ve středu o půl šesté večer ve vyškovském kině Sokolský dům. Na programu je pět filmů, ze kterých se tři pyšní oceněním z Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu.