„Máme přislíbenou dotaci z ministerstva zemědělství. O příspěvek budeme žádat i u Jihomoravského kraje a na zbytek si vezmeme bankovní úvěr. Vše se bude odvíjet od vysoutěžené ceny a toho, kolik peněz se nám podaří sehnat. Je nutné počítat s tím, že i v budoucích letech musíme mít dostatek peněz na splácení úvěru," vysvětlil místostarosta Lulče Petr Halas.

Nyní obec zahajuje výběrové řízení na dodavatele. Znát by ho chtěla v prosinci. Předtím ale v Lulči museli požádat o prodloužení stavebního povolení. „Mělo platnost do konce roku 2014. Neměli jsme dostatek peněz, a proto jsme požádali o prodloužení. Kdyby propadlo, museli bychom znovu žádat o všechna stanoviska, zajišťovat nové smlouvy, což je práce na několik měsíců," uvedl Halas.

Rozpočtová cena je stanovená na 68 milionů korun. „Čistírnu odpadních vod v obci nemáme a kanalizace je dešťová. Na základě povolení ji využíváme jako smíšenou. Po dokončení bude nová splašková a původní bude opět sloužit k odvádění deště. Akci řešíme už od začátku minulého volebního období. Žádali jsme několikrát ministerstvo životního prostředí o dotace, ale nesplnili jsme přísná kritéria. Proto jsme se letos obrátili právě na ministerstvo zemědělství," nastínil pozadí průtahů.

Pokud vše půjde podle plánu, obec stavbu zahájí v březnu. Hotová musí být do konce roku.