Novosadští se do ní pustili letos. A desetitisíce ušetřili. Do prací se totiž zapojili i místní pokrývači.

Rozpočet oprav byl stanovený na čtyři sta třicet tisíc korun. „Díky pomoci nás akce vyšla na tři sta sedmdesát tisíc. Z Jihomoravského kraje jsme pak získali dotaci ve výši sto sedmdesát tisíc korun," informoval Šteflíček s tím, že další příspěvek obec získala z nadačního fondu jedné z vyškovských firem. A to ve výši padesáti tisíc korun.

A zatímco spodní patro bývalé školy mají v pronájmu hasiči, kteří v něm mají vytvořenou klubovnu, horní poschodí zatím zeje prázdnotou. I když nejspíš ne na dlouho. Vedení obce v něm plánuje zřídit muzeum. „Nahoře se nachází třída a šatna, a pokud se nám podaří sehnat dost peněz, vytvoříme v nich muzeum historie vojenského újezdu, která zmapuje období mezi lety 1933 a 1945," potvrdil Šteflíček.Budova bývalé školy v Nových Sadech slouží hasičům. V horním patře by mohlo vzniknout muzeum. I díky nově opravené střeše.Zdroj: Jiří Šteflíček

Téma je prý nasnadě. Nejen proto, že se obec nachází v těsné blízkosti Březiny. „Navíc nám nabídli pomoc pracovníci ze správy vojenského újezdu, kteří už mají něco připravené," vysvětlil starosta.

Nápad se líbí obyvatelce Růženě Růžičkové. „Je to zajímavé. O tom, jak byla vesnice s újezdem za války propojená, jsme slýchávali od našich rodičů. Ráda bych se na takovou výstavu podívala," zhodnotila Růžičková.

Momentálně obec čeká, zda bude vypsaná vhodná dotace. „Možná bychom zvládli muzeum vytvořit i z obecních peněz, ale to se uvidí až podle rozpočtu na příští rok. Každopádně pokud vše dobře půjde, mohla by vzniknout už v příštím roce," odhadl Šteflíček.