Zdravé prostředí, zachovalá příroda s rozsáhlými lesy a přitom do Brna co by kamenem dohodil. To jsou zřejmě hlavní důvody, proč Vyškovsko láká přistěhovalce. V poslední době se ale rodí i dost dětí. Výsledkem je, že trvalé bydliště v okrese má čím dál víc lidí.

Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu pro leden až září minulého roku. Za tu dobu se na Vyškovsku narodilo 727 dětí a 602 lidí zemřelo. Do okresu se přistěhovalo 1040 zájemců o bydlení, odstěhovalo se naopak 706 lidí. V okrese tak v září loňského roku žilo o téměř pět set lidí víc než předloni.

Lidé si vybírají lokality

Především přistěhovalci zaručují, že okres nevymírá a počet jeho obyvatel sice mírně, ale neustále roste. Zájemci si ale vybírají jen určité lokality. K nejoblíbenějším patří Slavkov a Rousínov s vynikajícím dopravním spojením s Brnem a také tradičně obce s rekreačním zázemím, jako je třeba Luleč.

Třeba právě Slavkovanů je jen za loňský rok téměř o tři sta víc. „Svou roli tu hraje atraktivnost našeho města, které je prostě příjemné k životu, i rozsáhlá bytová výstavba za posledních deset let. Je třeba zdůraznit, že tu jsou možnosti pracovního uplatnění, jsme městem s nejnižší nezaměstnaností v okrese. Stěhovaly se k nám mladé rodiny, jež mají děti,“ objasnil slavkovský starosta Ivan Charvát.

Podle něj se ale město nad Litavou pomalu dostává díky přistěhovalectví na samou hranici svých možností. „Pro víc než sedm tisíc obyvatel bychom už nezvládli vytvořit odpovídající zázemí. Už nyní se třeba potýkáme s nedostatkem míst v mateřské škole. Bytová výstavba v lokalitě Zelnice bude zřejmě poslední rozrůstání našeho města,“ uvažoval slavkovský starosta.

Vyškov lidé opouštějí

Se zcela opačným problémem se už několik let potýká okresní město. Ačkoliv má podobně jako Slavkov nebo Rousínov dobrou dopravní dostupnost do Brna a navíc i směrem na Olomouc a Kroměříž, dobrou vybavenost a bytů tam vzniká víc než dost, lidé odtamtud odcházejí. Vysvětlení zatím neexistuje, marně ho hledá vyškovský starosta Petr Hájek. „Je to dost složitý problém, který může mít různé příčiny. Vedení města se jím samozřejmě zabývalo. Nevidím důvod, proč tomu tak je. Díky provatizaci je tu k dispozici spousta bytů za rozumné ceny, proběhla tu rozsáhlá bytová výstavba. Jsou tu široké možnosti kulturního i sportovního vyžití, nechybí firmy nabízející pracovní uplatnění,“ vyjmenoval starosta Hájek.

Lidi možná Vyškovu odsávají okolní vesnice, jako jsou třeba Drnovice, Pustiměř a Luleč, kde se počet obyvatel zvyšuje. Přesné vysvětlení ale zatím není k dispozici.

Naopak u řady obcí, jež patří k těm s pravidelně nejvyšším úbytkem obyvatelstva, lze nalézt spoelčného jmenovatele. Vesměs nedostatek pracovních příležitostí a špatné dopravní spojení na větší centra odrazuje především mladé lidi.

Více se dočtete v pondělním vydání Vyškovského deníku Rovnost