Okresní město v pátek ovládnou Hanáci. Naloženo za své prohřešky dostane možná i vyškovský starosta Petr Hájek. Ten se rozhodne, zda se vzdá svého postu a jeho místo zaujme hlavní stárek. Na Masarykovo náměstí se pak nahrnou účastníci pokusu o překonání počtu krojovaných osob tančících současně a na jednom místě Hanáckou besedu. Ta sestává z deseti tanců o délce přibližně jedné minuty a každý se vyznačuje speciální choreografií. U pokusu o překonání českého rekordu nesmí chybět ani organizátorka celé akce Jana Otáhalová, vedoucí folklorního souboru Pantlék z Němčic nad Hanou.

Jak bude vypadat páteční pozdní odpoledne ve Vyškově?
Samotný program začne v sedmnáct hodin na vyškovském náměstí příchodem starosty, místostarostů a tajemníka. Tam na ně bude čekat chasa, která požádá vedení města o předání Hanáckého práva. Jeho symbolem je částí kroje ozdobená šavle. Radní se podle scénáře, který je historicky daný, poradí a rozhodnou, zda má chasa jejich důvěru a může vládu nad městem převzít.

Dostane vyškovský starosta Petr Hájek „na gatě“?
Řekla bych, že asi dostane a asi s tím i počítá. Právem chasy je možnost vytknout mu nějaké nedostatky a veřejně ho potrestat, což si stárek zřejmě nenechá ujít.

Pak přijde na řadu zlatý hřeb podvečera, a to pokus o překonání rekordu v počtu krojovaných tančících Hanáckou besedu…
Půjde o třetí tancování Hanácké besedy, ale druhý pokus o překonání rekordu. Vypadá to, že by se rekord překonat mohl. I když počty tanečníků se neustále mění. Záleží hodně i na počasí. Potřebujeme podpořit jednotlivé vedoucí souborů, aby se nebáli počasí a přijeli. Agentura Dobrý den z Pelhřimova bude letos opět u toho a bedlivě dohlédne na tanečníky, kteří se pokusí rekord zapsaný v České knize rekordů překonat. V minulém roce se sešlo 221 Hanáků.

Netančí se náhodou v párech?
Jedna malá holčička tancovala sama, protože jí nepřijel partner. Byla tak smutná, že jsme se s komisařem domluvili, že může tancovat sama. Kroky znala, tance ovládala, tancovala uprostřed.

Mluvila jste o počasí. Existuje i nějaká mokrá varianta pro případ dešťové přeháňky?
Pokus o rekord by se musel přesunout do prostorů radnice. Hanák, který má na sobě slavnostní kroj, zmoknout nemůže. Naškrobený kroj by povolil a škrob by se mohl dostat na barevné části kroje, což by ho znehodnotilo.

Kolik folklorních souborů se zúčastní pokusu o rekord?
Máme přihlášených třináct souborů, z Vyškovska třeba z Manerova nebo Rychtářova. Letos budou poprvé tancovat i zástupci vyškovského souboru Klebetníček. Opakovaně se na náměstí mezi tanečníky sejdou také pracovníci vyškovské radnice. Na rozdíl od minulého roku se nebude tancovat pouze Hanácká beseda, ale pásmo se prodlouží. Jednotlivé soubory si pak zatančí volně na jiné písničky podle své choreografie. Před zahájením pokusu o rekord zazní Moravská hymna, která se příliš nehrává. Celý program bude skutečně pestrý.

Jak vypadá příprava na tak velkou akci?
Je dlouhodobá a náročná třeba i v tom, že některé soubory Hanáckou besedu tancovat jednoduše neumí. Proto nás oslovil třeba soubor z obce Okříšky u Třebíče. Vzala jsem děti, dojela tam a výsledkem je nahlášených osmadvacet tanečníků. Je to náročné především v přípravě samotného pokusu. Musíme zhruba těch dvě stě padesát lidí umístit někam, kde se budou převlékat do krojů. A pak musí během pár minut nastoupit na náměstí na svá pevná stanoviště.

Kdo se může do pokusu o rekord zapojit?
Může se zapojit i široká veřejnost. Podmínkou je, že Hanáckou besedu musí umět tancovat a musí mít přinejmenším pracovní kroj. Může se přihlásit i v poslední chvíli před samotným tancováním.

Prý je údržba tanečních krojů náročná?
To bezpochyby je. Například u slavnostního kroje dívky trvá poctivé nažehlení jednoho rukávce i čtyři hodiny. Pokud má tanečnice ještě třeba tři čtyři spodnice a má být pěkně upravená, tak samotná příprava kroje je skutečně dlouhá.